Je to divadlo, kabaret, cirkus. Šou pre pobavenie. Tá najdrahšia reklama pre celú krajinu, akú si viete predstaviť. Ale zase vysiela sa v tom najsilnejšom primetime. Díva sa celý svet.
Otvorenie olympijských hier je rýchlo stráviteľné umenie pre masy. Efektné, veľkolepé, jedinečné. Klasika od Shakespeara aj Moliera bude vždy úžasná, ale umenie, ktoré je odkazom celého národa svetu, sa nereprízuje.
V Pekingu Číňania urobili predstavenie s takmer osemtisíc hercami a oheň zapálil lietajúca legenda gymnastiky Li Ning. Bolo to ohromné ako Veľký čínsky múr.

Londýn ukázal niečo, čo len armádou hercov nik nedokáže – humor. Príznačný britský. A tak z vrtuľníka spolu s Jamesom Bondom vyskočila nad štadiónom aj britská kráľovná Alžbeta a Mr. Bean švindľoval v behu, aby sa stal olympijským víťazom. K tomu znel britský rock.
Rio bude divoká karnevalová jazda.

Príležitosť byť na javisku je však zaplatená veľmi draho. Nie je na svete miesto s väčším výskytom vojakov, tajných agentov, senzorov, detektorov na štvorcový meter. Logistika na spustenie šou nebude mať ďaleko od spustenia urýchľovača častíc. V jednej chvíli sa dá do pohybu stotisíc ľudí. Na ceremoniáli by však ku kolízii na rozdiel od urýchľovača nemalo dôjsť.
Hodiny čakania, cestovania, príprav a zdolávania kontrol sú ťažké. Aj preto je byť priamo na štadióne pri otvorení hier samostatná športová disciplína. V porovnaní s maratónom je to vlastne šprint. Pre vzplanutie čaše a najlepšiu brazílsku sambu však treba niečo vytrpieť.
