„Cluster Ensemble si vybrali niektoré ikonické diela Philipa Glassa a ich hra je oveľa ostrejšia a jasnejšia, než na hocijakej inej podobnej nahrávke v dejinách,“ píše sa v čerstvej recenzii amerického portálu Pitchfork.
Aj v Chicagu si redaktori vypočuli nový album slovenského súboru Cluster Ensemble a boli nadšení: dali mu hodnotenie 8,3 bodu z desiatich, čím sa na populárnej stránke objavil vo výbere najlepších nahrávok z celého sveta. Súbor, ktorého jadro tvorí dvojica hudobníkov Ivan Šiller a Fero Király, na nej nahral niektoré staršie diela slávneho amerického skladateľa Philipa Glassa.

Všimol si ho kamarát vo Švédsku
„Mnohé moderno-klasické skupiny sa pokúsili interpretovať rané kúsky z Glassovho katalógu. Lenže Cluster Ensemble – súbor talentovaných hudobníkov zo Slovenska – je vôbec prvým, ktorý ho zahral s rovnakými nástrojmi ako pôvodná Glassova kapela,“ píše sa ďalej v recenzii novinára Setha Coltera Wallsa.
Články, ktoré portál Pitchfork zverejňuje aj na facebooku, sleduje milión hudobných fanúšikov z celého sveta, a teda môže výrazne pomôcť popularizovať prácu slovenských hudobníkov. Cluster Ensemble článok mimoriadne potešil.
„Upozornil nás naň kamarát vo Švédsku, včera v noci nám ho preposlal,“ hovorí Ivan Šiller. „Sme radi, že náš album recenzujú po celom svete a navyše tento text je veľmi kvalitný, ceníme si ho o to viac.“

Pomohli k sláve Arcade Fire
Je ojedinelé, že o slovenských hudobných nahrávkach píšu svetové médiá. Novinku Cluser Ensemble však hodnotil už napríklad aj britský denník Guardian, ktorý mu za album Cluster Ensemble plays Philip Glass udelil štyri hviezdičky z piatich.
Dôvodom je čiastočne to, že slovenský súbor zaujal samotného slávneho skladateľa Glassa, ktorý bol nadšený natoľko, že sa rozhodol prostredníctvom svojho vydavateľstva album distribuovať do celého sveta.
Pitchfork dnes patrí k najrešpektovanejším hudobným médiám vo svete. V roku 1995 ho založila skupina kamarátov, chceli sa zamerať čisto na novú nezávislú hudbu. Podľa odborných publikácií články na Pitchforku odvtedy pomohli k sláve interpretom ako Arcade Fire, Sufjan Stevens, Bon Iver alebo Interpol.