Miliardové tržby Burtonovej Alice v krajine zázrakov presvedčili spoločnosť Walt Disney Pictures, že prerábať klasické kreslné disneyovky do podoby výpravných, obrazovo atraktívnych hraných snímok, založených na digitálnych technológiách, je výnosný nápad. Svedčia o tom Vládkyňa zla, Popoluška i Kniha džungle.
Pete a jeho drak je však celkom iný. Nielenže ho nenakrútili podľa niektorého z disneyovských hitov, ale fantastický príbeh spája s dobre vykreslenými charaktermi, podrobne prepracovanými vzťahmi a realistickým vykreslením života v horskom vidieku Spojených štátov.
Rozprávka z drsnej reality
Je to kombinovaný hrano-animovaný hudobný rodinný film o priateľstve siroty Peta a dobrosrdečného spievajúceho draka Elliota. Režisér David Lowery dostal na jeho nakrútenie 65 miliónov dolárov a výsledok je zvláštny, ojedinelý. Nebol z toho hit, ale snímka na seba zarobila a nominovali ju na Zlatý glóbus i Oscara za pesničky.
Keď päťročný Pete ako jediný prežije hlboko v horách autohaváriu, pri ktorej stratí oboch rodičov, ujme sa ho bájne stvorenie. Pete ho podľa hrdinu rozprávkovej knižky pomenuje Elliot. Prejdú celé roky, kým sa do hlbokých lesov prepracujú drevorubači. Narazia nielen na chlapča, ale i na záhadné stvorenie, ktoré sa dokáže zneviditeľniť a v lených robotníkoch vyvoláva najmä strach.
Darmo ich presviedča starý rezbár Meacham (Robert Redford) i jeho dcéra – lesníčka Grace (Bryce Dallasová), drevorubač a náruživý poľovník Gavin (Karl Urban) s kumpánmi šípia jedinečnú trofej.

Drsný život obyvateľov drevárskeho mestečka i príbeh novodobého Mauglího, vychovaného drakom, sú vykreslené verne a presvedčivo, so zmyslom pre sociálnu skratku, lenže v priamom protiklade voči rozprávkovej línii. Drak nie je Petov imaginárny kamarát. Vidíme ho už od začiatku, takže film stráca kus kúzla, tajomstva i napätia. Výstižne charakterizované postavy a hlbšie rozpracované vzťahy medzi nimi zasa kontrastujú s nenápaditou stereotypnou zápletkou o záchrane zvieracieho kamaráta.

Neúspech to nie je, ale
Pútavosť filmu pridáva práve práca s prostredím a postavami, príznačná skôr pre nezávislé americké produkcie. Dokonale digitálne animovaný a výtvarne zaujímavo stvárnený drak sa síce menším deťom bude páčiť, dospelým a náročnejším divákom by však vo filme vôbec nechýbal.
Hoci je snímka Pete a jeho drak plná kontrastov a paradoxov, nie je jednoznačným umeleckým neúspechom. Možnože práve preto má povesť komerčnej katastrofy.