V marci 1957 si Věra Čáslavská zapísala do denníka: "Dnes som najšťastnejším stvorením pod slnkom. Mamička ma zaviezla k pani Bosákovej do telocvične. Cvičila som aj na bradlách a za štrnásť dní môžem prísť znovu." Do telocvične sa vracala až do roku 1968 a medzitým sa stala slávnou gymnastkou, majsterskou sveta, olympijskou víťazkou aj najúspešnejšou československou športovkyňou.
Hm. Celkom pokojne sa mohla stať aj novinárkou, reportérkou, spisovateľkou, filmárkou. Svet videla a preciťovala akosi intenzívnejšie ako väčšina z nás, a všetko si aj pamätala o čosi jasnejšie. Zarezávali sa do nej slová, pohľady aj gestá, farby, vône či šumy, ktoré vždy a všade zachytila, pretože jej zmysly fungovali o niekoľko percent viac, ako by možno pri cvičení a súťažení potrebovala.

O Japonsku písala ako skvelá reportérka
A čo je ešte výnimočnejšie, s podobnou intenzitou vedela o tom aj rozprávať. V roku 1972 vyšla jej kniha Cesta na Olymp. Okrem toho, že je dômyslene dramturgicky premyslená (Čáslavská si celý svoj život začne vybavovať vo chvíli, keď zaspáva v lietadle cestou na olympijské hry do Mexika - až kým ju zo snívania o zlatých medailách nevyruší hlas letušky, že sa bude pristávať), je aj nesmierne emočne bohatá. Akoby sa to všetko dialo teraz - a ten športový strach, tréma a napätie sa ešte neskončilo.
Najmä pasáž o Japonsku je ako vzácny, vydarený cestopis. So šarmom písala o tom, ako sa trápila s miestnym bontónom a kuchyňou, potom zasa s humorom opisovala, ako si omylom navliekla kimono - pyžamo a hrdo si v ňom vyšla do spoločnosti.
Keď bola v Hirošime a prišla k pamätníku obetiam atómovej bomby, zmenila tón a vysvetlila vieru Japoncov, že smrteľne chorý človek sa zachráni, ak sa mu podarí zložiť tisíc papierových žeriavov. "Je mi smutno. Už dlho tu stojím, v ruke niekoľko papierových žeriavov... Niektoré sú poctivo zložené, úhľadne, až neuveriteľne rovnomerne, iné zas len tak-tak, sotva že držia pokope, akoby sa ich tvorca strašne ponáhľal, aby to ešte stihol.... Kto to asi bol?"

Doteraz ručne opravuje knihu
Boli teda chvíle, keď Věra Čáslavská zabúdala na svoje vlastné športové ambície a vžívala sa do tisícok neznámych ľudí. Na olympiáde v Mexiku pri sovietskej hymne sklonila a odvrátila hlavu, na protest proti invázii. To, čo ju čakalo po návrate domov, bolo tiež zúfalým zápasom o život, minimálne o jeho dôstojnosť. To už v knihe z roku 1972 napísať nemohla, preto sa pri nej aj sama trochu cenzurovala. To, čo skúsila ponechať, jej scenzurovali komunisti.
Preto keď sme za ňou prišli aj s knihou, nalistovala stranu 148 a upozornila na jednu pasáž z Mexika: