SME

Ako sa zamilovať do fantastiky

Antológia siedmich vynikajúcich textov je vyskladaná z toho najlepšieho, čo ponúka aktuálna fínska fantastická tvorba

Možno fantastiku nemáte radi. Možno nechcete strácať čas so žánrami sci-fi, horor či fantasy. Život je krátky a na výber je toľko vynikajúcich diel. Tak prečo by ste mali siahnuť práve po fantastike? Po tom prostoduchom žánri bez presahu?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Možno nemáte radi antológie poviedok. Hovoríte si, keď už sa začítam, tak do poriadneho románu od jedného autora, a nie do skupiny textov, ktoré môžu mať odlišný tón a rozkolísanú úroveň. Možno si vravíte toto všetko preto, lebo ste zatiaľ nenatrafili na Lesní lišky. Keď ich objavíte, názor zmeníte. Na fantastiku aj na antológie poviedok.

SkryťVypnúť reklamu

Lesní lišky sú snové, magické a ako sa píše v podtitule, znepokojujúce. Antológia siedmich vynikajúcich textov je vyskladaná z toho najlepšieho, čo ponúka aktuálna fínska fantastická tvorba.

„Výber je príliš úzky. Ale dobrého vždy býva málo.“

Lucia Lackovičová

Johana Sinisalo, ostrieľaná spisovateľka, scenáristka a textárka, držiteľkou literárnej ceny Finlandia, je autorkou prvej, mimoriadne silnej poviedky Transit. Je o autistickej dievčine a delfínoch, má detektívny nádych a realistickú formu podania.

Leena Krohn, autorka druhého textu Čarodejná kolébka, takmer sedemdesiatročná dáma, vyštudovala filozofiu a z jej poviedky v zbierke Lesní lišky to poznať. Dielo je snové, zimomriavky navodzujúce filozofické rozprávanie, ktoré môže mať viacero rovín a núti k platónovskému zamysleniu sa nad reálnosťou nášho sveta, ako ho poznáme. Ontologické a ekologické námety sú v jej tvorbe typické.

SkryťVypnúť reklamu

Maarit Verronen, autorka poviedky, podľa ktorej sa nazýva celá antológia a ktorá patrí do jej ranej tvorby, tiež nie je spisovateľským nováčikom. Dvakrát bola nominovaná na cenu Finlandia a získala viacero iných literárnych ocenení.

Podobne ako Leena Krohn aj ona vyštudovala filozofiu. Rada píše horory, v ktorých okrem iného čerpá aj z ranej tvorby Miku Waltariho.

Motýl Jyrki Vainonena je jedna z tých najznepokojujúcejších poviedok v celej zbierke. Príbeh sa odohráva akoby v inej realite, v priestore, ktorý sa celý čas snažíme nejako vymedziť, ale či uspejeme, je nejasné. Autor vie, ako na to, vedie kurzy tvorivého písania a fantastika je jeho cieľový žáner.

Pasi Ilmari Jääskeläinen má pre nás typicky fínsky zložité meno a je autorom poviedky, o ktorej by som napísala, že je to mindfuck, keby som nepísala recenziu do Magazínu o knihách. Kéž bychom tu byli taky, sci-fi v duchu Lema či Strugackovcov, je naliehavou dystopiou s prekvapivým vyvrcholením.

SkryťVypnúť reklamu

Tina Raevaara, vlastne podobne ako ostatní autori v tejto zbierke, narába s veľmi neobvyklými hrdinami. Gordonův příběh spracováva zvláštny svet, v ktorom vtáky vedú neľútostné vojny a jedna zranená potápka v nemocnici zapisuje príbeh chorého človeka. Surreálny pohľad, magický príbeh, zvláštne pocity sršiace z diela o medzidruhových vzťahoch nezaprú autorku biologičku a genetičku, ktorá sa v súčasnosti venuje výhradne písaniu.

Anna Leinonen a jej dielo Temná zhouba, uzda smrti uzatvárajú poviedkovú časť antológie Lesní lišky. Odkazuje na baltsko-severský folklór, ktorý je určitou inšpiráciou fínskeho podivna. Leinonenová je autorka a vydavateľka, ktorá sa venuje aj tvorbe pre deti a mládež.

V antológii sa mieša poetika, hororové a absurdné prvky, ktoré majú zväčša symbolický význam, surreálno a magický realizmus. Môžeme v nich badať podobnosť, či v niektorých prípadoch azda aj inšpiráciu Ernstom Theodorom Amadeom Hoffmannom, Edgarom, Allanom Poeom či Franzom Kafkom. Jedinou výčitkou pri knihe zostáva, že výber je príliš úzky. Ale dobrého vždy býva málo. Táto vysoká škola fantastiky by nemala uniknúť nielen milovníkom tohto žánru.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 317
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 437
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 252
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 281
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 906
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 429
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 554
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 090
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu