Bratislavská Lýra ma naučila, že tím schopných a obetavých ľudí dokáže oveľa viac ako človek sám, hovorí publicista a spoluzakladateľ hudobného festivalu Pavol Zelenay. Overil si aj, že sa neoplatí stavať na spolupráci s iniciatívnymi hlupákmi.
Bratislavský lýra mala v čase vzniku ohromný úspech. Čo to s vami urobilo?
„Potvrdil som si v praxi napríklad všeobecne známu vec, že človek sám zvládne pomerne málo, ale veľa v tíme schopných, múdrych, obetavých a čestných ľudí. Na vlastnej koži som si overil, že sa neoplatí rátať so spoluprácou s iniciatívnymi hlupákmi.“
Čo na Lýre môžeme najviac oceniť?
„Prelomila bariéru okolo populárnej hudby. Oficiálne miesta ju potláčali, pretože bola možným nositeľom ideologickej diverzie. Lýra podnietila tvorbu domácich autorov, poskytla jej priestor na prezentáciu. Ponúkla svoje pódium aj zahraničným spevákov a do istej miery tak vytvorila možnosť porovnať československú a zahraničnú populárnu hudbu.“
Chýba nám takýto festival?
„Mne nie. Jej miesto a poslanie v spoločnosti v plnej miere napĺňa festival Pohoda v Trenčíne. Za päťdesiat rokov sa samotná moderná populárna hudba a dianie okolo nej podstatne pozmenili. Veď už po pár rokoch po prvom ročníku Bratislavskej lýry začali byť aktuálne open air festivaly a aj miesto veľkých orchestrov nastúpili na pódiá gitarové skupiny, ktoré produkovali hudbu rockového typu.“
Majú súťaže podobného typu dnes význam?
„Majú svoj význam, ak sa usporiadateľom podarí zabezpečiť objektívne hodnotenie. Pozerám sa, ako sa s touto otázkou nedarí dosť dobre vyrovnať ani Eurovíznej pesničkovej súťaži.