BRATISLAVA. Bol rok 1954 a historická dráma Akiru Kurosawu Sedem samurajov spôsobila na benátskom festivale senzáciu.
Príbeh siedmich róninov, bojovníkov, ktorí stratili česť a znova ju našli v obetovaní sa za slabých a bezmocných, inšpiroval o šesť rokov neskôr western Johna Sturgesa Sedem statočných. Sturgesovi sa podarilo dokonale vsadiť japonský príbeh do rámca amerického westernového mýtu.
Príbeh o hľadaní stratenej cti a premene z cynického zabijaka na altruistu je archetypálny a jeho odraz nájdeme vo folklóre, mýtoch, legendách i v románoch. Spoľahlivo funguje ako historický thriller, rodinná komédia, sociálna dráma zo súčasnosti i ako sci-fi.


Sedem superhrdinov
Prišiel rok 2010 a americkí producenti sa rozhodli nakrútiť podľa neho ďalší western. Nejde o novú podobu archetypálneho príbehu, ale o remake Sturgesovho originálu. Motív je rovnaký ako pri väčšine hollywoodskych remakov.
Nie je ním nový zásadný tvorivý nápad či zmena posolstva, ale výroba tovaru s vysokým trhovým potenciálom.
Podobne, ako vznikajú modernizované cover verzie starých hitov populárnej hudby, nová generácia filmových tvorcov rozpráva starý príbeh aktuálnym filmovým jazykom, atraktívnym pre súčasné publikum. Sedem statočných nápadne pripomína aktuálne filmy o komiksových superhrdinoch.