„Je zaujímavé, že všetky filmy o predátoroch sú rovnaké. Dravce majú vždy červené čeľuste a pazúry, vždy sú zobrazované ako darebáci. To, čo sa až tak často neukazuje, je fakt, že pri love vo väčšine prípadov zlyhajú,“ hovorí výkonný producent Alastair Fothergill, ktorý pre televíziu BBC seriál vyrábal.
Nikdy predtým nevidené
Početný tím si dal námahu zachytiť odvekú rivalitu medzi predátorom a obeťou úplne novými spôsobmi. V mnohých sekvenciách je to vôbec prvýkrát, čo boli niektoré zvieratá nakrútené pri love vo voľnej prírode.
Napríklad keď vyhladované polárne medvede zdolávali tristometrové útesy a polárne líšky vyskakovali do výšok, aby si uchmatli vtáka rovno v letku. Fothergillov vedecký tím prelúskal nespočetne veľa vedeckých časopisov a prešiel stovky medzinárodných konferencií, kým našiel druhy, ktorých lov nebol nikdy predtým zachytený na kameru.
Týmto spôsobom narazili aj na madagaskarského pavúka, ktorý ako jediný pavúk na svete dokáže upriasť pavučinu smrti ponad 25-metrovú rieku.

Tri roky čakania
Štvrtá hodina ranná je pre štáb dokumentaristov najvyšší čas vyhrabať sa z postele. Rýchle umytie zubov, ešte rýchlejšia káva, schmatnúť kameru, nasadnúť do auta a vyraziť. Či za leopardmi v Zambii alebo za vlkmi a medveďmi na najnehostinnejšie miesta Arktídy.