Majstrovský husľový kurz? V zahraničí je takýto spôsob vzdelávacieho zážitku dávno osvedčený. Ešte pred pár rokmi sa na Slovensku nič také nedialo, dnes je to inak.
Už po štvrtý raz sa k nám takouto cestou dostáva veľký svetový husľový virtuóz, ktorý tu nebude mať len svoj koncert, ale bude aj hovoriť mladým talentom o tom, ako o svojej hre na husle rozmýšľa. V stredu bude mať svoj deň v Bratislave Renaud Capucon. O jeho majstrovský kurz prejavili záujem aj z okolitých krajín.
Vďaka blízkej Viedni
Jeden z najvýznamnejších husľových majstrov súčasnosti, rodák z francúzskeho mestečka Chambéry, potvrdil svoj obrovský talent na berlínskej Akadémii umení, aby sa neskôr na pozvanie dirigenta Claudia Abbada stal koncertným majstrom Jugendorchestra Gustava Mahlera vo Viedni.
Ako jeden z najuznávanejších sólistov sveta spolupracoval s takmer všetkými svetovými orchestrami.
Renaud Capucon bude mať v stredu večer 26. októbra vo veľkom evanjelickom kostole na Panenskej ulici svoj koncert. Je to však len časť jeho programu, na ktorý si huslista v Bratislave popri koncerte v neďalekej Viedni našiel čas.
V ten istý deň totiž povedie aj majstrovský kurz pre mladých talentovaných huslistov.

Komu záleží na budúcnosti
„Adeptov, ktorých možno na kurz vybrať, je u nás stále málo. Práve preto je vynikajúce, že sa ho podarilo opäť usporiadať a ukázať študentom, čo všetko sa za kariérou veľkého huslistu skrýva,“ hovorí šéf združenia Sinfonietta Pavel Bogácz.
V tohtoročnom projekte vybrali päť adeptov, dvoch zo Slovenska, dvoch z Česka a jednu talentovanú huslistku z nemeckého Berlína.
Združenie Sinfonietta začalo k nám svetových virtuózov pozývať v roku 2012, hostilo tu už Juliana Rachlina, Ilyu Gringoltsa a Alexandru Soumm.
Za týmto úsilím sa skrýva charitatívna podpora, ale najmä veľká ochota svetových majstrov, ktorí majú inak svoje kalendáre beznádejne plné na päť rokov dopredu. Záleží im na tom, aby komunikovali s budúcou generáciou.
Všetko o mojej hre
„Veľmi som zvedavý, ako bude virtuóz učiť osemnásťročné dievča z Nemecka, ktoré sme vybrali do kurzu," hovorí Bogácz. Mladá huslistka je vraj už teraz na svetovej úrovni. Kurz je pre prípady ako ona nielen novým pohľadom na interpretáciu, ale aj šancou dostať sa ďalej na prestížne štúdium a svetové pódiá.
Virtuóz môže na kurze radiť individuálne vo všetkom, čo ho len počas hry napadne – od držania nástroja cez iné technické záležitosti až po interpretačné detaily, pri ktorých zároveň predstavuje svoj vlastný prístup ku skladbe.

Kurzy, ktoré Renaud Capuçon povedie v stredu počas v Pálffyho paláci na Zámockej ulici, budú otvorené aj širokej verejnosti.
Otvorene v rodinnej atmosfére
„Nejde o komerčný, ale skutočne o vzdelávací projekt," prízvukuje Pavel Bogacz. Pre združenie je podstatné, aby sa k nemu dostalo čo najviac detí, ktoré hra na husle zaujíma študujú ju. Je príjemne prekvapený, aký obrovský záujem o kurzy javia základné umelecké školy aj konzervatóriá.
„Už od septembra mi volajú," vraví. "Predsa len, je to niečo celkom iné byť s virtuózom v osobnom kontakte niekoľko hodín, než ho len vidieť dvadsať minút hrať na javisku. Kurz je veľká možnosť otvorene sa pýtať, navyše v ľudskej rodinnej atmosfére.“
Detskému divákovi sa prispôsobí aj večerný galakoncert, na ktorom zaznejú krátke, známejšie skladby. Fenomenálne interpretácie zahrá Renaud Capuçon na husliach Guarneri del Gesù “Panette” vyrobených v roku 1737 v hodnote niekoľkých miliónov eur.