Dokumentárny seriál Mars je ideálnym študijným materiálom pre každého, kto si plánuje kúpiť letenku na červenú planétu. V nedeľu má celosvetovú premiéru, za jeho vznikom stojí National Geographic.
Píše sa rok 2033 a prvá misia na Mars s ľudskou posádkou o pár minút pristane na červenej planéte. Šesť astronautov má za úlohu vybudovať stabilnú kolóniu a začať s osídľovaním.
Takto stručne by sme mohli načrtnúť dejovú líniu dokumentárnej minisérie Mars, ktorú pre National Geographic pripravili známi producenti Ron Howard a Brian Grazer.
Ten prvý, okrem toho, že je majiteľom Oscara za réžiu Čistej duše, má kozmické témy už dávno v obľube. V roku 1995 získal uznanie filmárskej i odbornej obce za nakrútenie snímky Apollo 13 o neúspešnom lete americkej posádky na Mesiac.
Veta „Houston, máme problém“, ktorú vyslovil veliteľ Jim Lovell (vo filme ho hrá Tom Hanks), po tom, čo vybuchla najprv jedna, potom aj druhá kyslíková nádrž, sa dostala medzi 50 najlepších filmových hlášok. Vzácnosťou sú i samotné dialógy - filmári použili presné repliky komunikácie medzi posádkou a riadiacim strediskom, ktoré sa zachovali v dobových záznamoch.

Domov pre milión ľudí
Obdivuhodnú zmes reálnych vedeckých faktov a fikcie ponúka Howard aj v šesťdielnom dokumentárnom seriáli Mars.
Odohráva sa v budúcnosti i prítomnosti a spája prvky filmového scenára a skutočné dokumentárne rozhovory s najlepšími mozgami modernej vedy. Každý z vedcov ponúka svoj pohľad na tému, ktorou je ľudstvo ako posadnuté – pristáť na Marse a osídliť ho.
„Budúcnosť ľudstva sa odohrá v zásade v jednom z dvoch hlavných smerov,“ hovorí v dokumente Elon Musk, vesmírny priekopník a zakladateľ firiem PayPal a SpaceX.
„Buď sa z nás stane živočíšny druh obývajúci dve planéty a budeme cestovať ďalej do vesmíru, alebo zostaneme uväznení na jednej planéte, kým príde udalosť, ktorá nás vyhubí. Mňa fascinuje a inšpiruje skôr prvá možnosť,“ hovorí.
Tvorcom povolil filmovať svoj tím SpaceX práve vo chvíli, keď v apríli tohto roku pristála na diaľkovo riadenej lodi ich znovu použiteľná nosná raketa Falcon 9. Mnohí ho považujú za prehnaného vizionára, ktorého plány majú ďaleko od uskutočniteľnej reality, on tvrdí, že za necelých sto rokov sa stane Mars sebestačným domovom milióna ľudí.
„Nejde o to, aby sa ľudia zrazu hromadne sťahovali na Mars. Ide o možnosť obývať viacero planét,“ povedal koncom októbra na Medzinárodnom astronautickom kongrese v mexickej Guadalajare. „Úlohou je minimalizovať existenčné riziko a prejaviť obrovský zmysel pre dobrodružstvo.“
