Ešte v júli 2010 bol Benedict Cumberbatch matne známy len ako syn herečky Wandy Wenthamovej a o Sherlockovi Holmesovi sa vedelo, že žil vo viktoriánskom Anglicku.
Všetko zmenil seriál Sherlock z dielne BBC, ktorý príbehy slávneho detektíva a jeho asistenta Watsona presunul do súčasného Londýna. Bričku vystriedal štýlový taxík a Holmesa muž s vlastným internetovým blogom, mobilom a nikotínovými náplasťami namiesto fajky.
Fenoménom sa stal okamžite, rovnako ako Cumberbatch, ktorý dnes žije pod podobným drobnohľadom ako odtlačky prstov zloduchov, ktoré nikdy neuniknú pozornosti jeho detektívneho alter-ega.
Kam sa pohne, sprevádzajú ho objektívy fotoaparátov a zhypnotizované fanúšičky sa bez ostychu označujú za jeho „pobehlice“. K všeobecnej hystérii pridáva aj jeho najnovšia rola v marvelovke Doctor Strange.

Poľudšťuje čudákov
Hoci priznáva, že ho nikdy neprestane udivovať, keď ho niekto nazve idolom, pomaly si na to musí zvykať. „Mám prácu, ktorá ma baví, takže sa musím vedieť vyrovnať s následkami, ktoré so sebou prináša,“ hovorí britský herec, ktorý v žiadnej situácii nestráca povesť džentlmena.
Aj diváci si zvykli na to, že na obrazovke vyniká svojím precíznym prejavom a modrými očami ostrými ako dýka, vďaka ktorým akoby bol z iného, vyššieho sveta.
Pre roly zvláštnych géniov, ktoré sa na neho v posledných rokoch lepia, si ho však ľudia neprestali škatuľkovať ako pedantského sociopata. Či už to bol kryptoanalytik Alan Turing, ktorý počas druhej svetovej vojny prelomil nemecký kód Enigma, vizionár a tvorca webovej stránky WikiLeaks Julian Assange, alebo jeho slávny Sherlock. Všetko ťažké, vznetlivé postavy, ktoré však Cumberbatchovi dali príležitosť ukázať, že aj ony boli iba ľudia.