Finalisti 21. ročníka prestížnej Ceny Oskára Čepana už od 8. novembra vystavujú svoje diela v Stredoslovenskej galérii umenia v Banskej Bystrici.
Daniela Krajčová, Juraj Gábor, Lucia Luptáková a Julia Gryboś s Barborou Zentkovou vytvorili diela špeciálne pre túto príležitosť. Finálnu štvoricu vybrala spomedzi 54 prihlášok medzinárodná porota.
Tá v sobotu večer v banskobystrickom Múzeu SNP odovzdala cenu víťazovi. Za jej tohtoročného laureáta vybrala dvojicu Julia Gryboś a Barbora Zentková. Získavajú finančnú odmenu a dva rezidenčné pobyty – jeden v New Yorku a druhý na Nástupišti 1-12 v Topoľčanoch.
Laureátom ocenenia za spoločensky angažované umenie sa tento rok stal Peter Kalmus. Na jeho umeleckej práci porota vyzdvihla najmä dlhodobé angažovanie sa vo veciach verejných a konfrontovanie slovenskej spoločnosti s odvrátenými stránkami našej histórie.
Cena Oskára Čepana, významného literárneho vedca, výtvarného teoretika, archeológa a paleontológa , je na Slovensku jediným dlhoročným ocenením v oblasti súčasného vizuálneho umenia.
Pre mladých umelcov do 40 rokov predstavuje príležitosť rozvíjať svoju tvorbu v medzinárodnom kontexte.

Museli sa vysťahovať
Julia Gryboś a Barbora Zentková vo svojej práci využívajú viacero tvorivých prístupov - voľné gesto, kresbu aj hudbu, pri tvorbe využívajú improvizáciu či nájdené objekty.
Porota ocenila ich prácu ako výsledok komplexnej, kolaboratívnej a afektívnej reakcie na prostredie. Vo víťaznom diele Úder pěstí o zeď, co zní celý den je účasť publika kľúčovým elementom.
Ich práca slúži ako ozvena nedávno zbúranej textilnej továrne Vlnena v Brne, kde donedávna sídlil komplex šesťdesiatich ateliérov, vrátane Juliinho a Barborinho.
Práve v čase, keď sa rozhodovalo o štyroch nomináciách na Cenu Oskára Čepana, bola budova nečakane predaná developerom a umelci sa museli vysťahovať. Toto dalo autorkám motív venovať sa téme. Nie je totiž len exkluzívnou záležitosťou Brna, ale celej Strednej Európy.
Umenie mení svet
„Svet teraz potrebuje umenie možno viac ako doteraz, aby sme lepšie pochopili, v čom sa momentálne nachádzame- Myslím si, že umenie má potenciál zmeniť svet,“ hovorí vizuálna umelkyňa Ilona Németh.
Práve na túto tému diskutovala počas „Čepan víkendu“ v Banskej Bystrici. Tvrdí, že keď vzniká umelecké dielo, jeho autor nemyslí na to, čo ním dokáže zmeniť. Vždy by bol však rád, keby sa mu podarilo svojím názorom osloviť čo najviac ľudí.
Aj preto je podľa nej dobré získať ocenenie, ktoré tomu pomôže. „Cena Oskara Čepana takú možnosť ponúka, navyše cez cenný pobyt v zahraničí sa jej víťazi vedia porovnať so širšou umeleckou scénou,“ prízvukuje.
Neakceptovať dianie bez kritiky
Sama cíti potrebu komentovať veci, vyjadrovať na ne svoj názor, neakceptovať ich bez kritiky a vyprovokovať ostatných k rozmýšľaniu.
„Nevyberám si však témy takpovediac z ponuky, naopak, vyberajú si ony mňa, musím na ne reagovať a o forme svojej reakcie do hĺbky uvažovať,“ približuje.
Je jednou z prvých výtvarníkov a výtvarníčok, čo cenu Oskára Čepana od roku 1996 získali.
Hoci jednotlivé ročníky súťaže nie sú vždy rovnako silné, medzi finalistami stále nachádza výborných umelcov a umelkyne, ktorí sú schopní poukazovať na ohrozenie našej kultúry. Čoraz viac totiž túto nevyhnutnosť pociťuje.
Pozrite si aj diela ostatných finalistov:


