BRATISLAVA. Tesne pred tým, ako sa prezidentského úradu v Rusku chopil Vladimir Putin, začal režisér Alexander Sokurov pracovať na svojej diktátorskej sérii.
Nakrútil fascinujúce portréty mužov moci vo chvíli, keď už pri moci neboli, ale ešte stále to nedokázali spracovať. Sú opustení, slabí, popletení - a najmä bez svojej mocenskej aury.

Sokurov, jeden z najväčších svetových tvorcov, ich neoslavuje ani nedémonizuje.
Vidí v nich len nešťastné bytosti, opustené, slabé, popletené - a najmä, bez svojej mocenskej aury. Príde raz čas aj na to, aby nakrútil film o Putinovi?

Pozrite si, ktorých diktátorov si už na svoj projekt vybral a ako sa k tomu ruský prezident postavil:
1. Adolf Hitler: Moloch (1999)
V lete v roku 1942 sa Hitler vydal do Álp. Bola to jeho dovolenka, príležitosť načerpať sily pred dobýjaním Stalingradu.
Sokurov ho uviedol na scénu v spoločenskej nálade. Hitler konverzuje, filozofuje, predvádza sa, len aby nejako zaujal Evu Braunovú.
Žeby bol ľudskejší a vľúdnejší, ako si kedy vedeli predstaviť? Nie, o taký portrét ruský režisér rozhodne nestál. Hitler je v jeho filme zanedbaným mužom vo vyťahanom tielku a trenírkach a zo všetkých diktátorov, ktorých si Sokurov vybral, vyznieva najhoršie.
2. Vladimir Iljič Lenin: Taurus (2001)
Chceš žiť aj potom, ako zomriem? Vieš si to predstaviť? Pýta sa v Sokurovovom filme Lenin svojej ženy. Už má 53 rokov a správe tuším blízkosť smrti.
Hoci ho Rusi zabalzamovali, aby ho mohli hrdo v mauzóleu vystavovať, Sokurov takému sentimentu nikdy neprepadol.