LONDÝN. Američania majú dosť vlastných cien. Prečo by mali vyhrávať ešte aj tie britské? Pýta sa spisovateľ Julian Barnes, od ktorého nedávno v slovenskom preklade vyšla novela Šum času o živote ruského skladateľa Šostakoviča.
Pred niekoľkými rokmi vyhral prestížnu Man Bookerovu cenu a nepáči sa mu, že pri jej udeľovaní musí čeliť väčšej konkurencii.
Knižná Man Bookerova cena bola založená v roku 1969 a pôvodne mala oceňovať len autorov z Anglicka, Írska a krajín Britského spoločenstva národov. Pred troma rokmi jej organizátori predstavili nový koncept – cenu môže už získať ktokoľvek z celého sveta, ak jeho kniha vyšla v angličtine.

Barnes s úrovňou ceny nebol spokojný už v minulosti. Raz ju jednoducho prirovnal k hre bingo. Tak náhodne podľa neho prebieha proces výberu víťazov. Nové zmeny sa mu tiež zdajú nespravodlivé:
„Ktoré americké ceny môžu vyhrať aj Briti? Teoreticky viem len o National Book Award a už niekoľko rokov žiadnu významnejšiu americkú cenu Brit nevyhral,“ povedal Barnes pre denník Guardian.
Tento rok Man Bookerovu cenu vyhral práve Američan Paul Beatty za svoju satiru o rasizme s názvom Zapredanec.
Julian Barnes cenu získal v roku 2011 po tom, ako ho komisia už trikrát predtým zo súťaže vyradila. Vyhral s novelou Pocit konca, ktorej témou bola staroba a spomienky, ktoré sa časom menia. Šesťdesiatnik Anthony sa v príbehu pokúšal vyrovnať s pomaly sa strácajúcou pamäťou.