Česká speváčka Iva Bittová a slovenské zoskupenie Mucha Quartet sa spoločne predstavia na koncerte uvádzajúcom Slovenské spevy skladateľa Bélu Bartóka.
Toto dielo, inšpirované slovenským folklórom, ako naznačuje už titul, odznie v inštrumentálnej úprave uznávaného slovenského skladateľa Vladimíra Godára, upravené pre spev a sláčikové kvarteto.
Godár upravil Bartókove klavírne skladby z cyklu Gyermekeknek (t.j. Deťom) pre spev a sláčikové kvarteto – konkrétne 3. a 4. Zošit – prezradil Juraj Tomka z Mucha Quartetu.
Béla Bartók bol podľa neho nesmierne precízny v notácii ľudových piesní, ktoré nahrával na fonograf na svojich cestách po Slovensku a tento notový zápis zostal neporušený aj v kvartetovej verzii. Zbierka obsahuje vyše 50 piesní z rôznych rázovitých oblastí Slovenska (Tekov, Šariš, Gemer, Štrba, atď.), ktoré uhorský skladateľ zapísal v rokoch 1906 až 1918, ako prezradil Godár. Dodal, že úpravy vznikali podobne ako adaptácia Janáčkových moravských piesní pred desiatimi rokmi.
Vladimír Godár spojil pre tento projekt spojil mladé slovenské sláčikové kvarteto – Mucha Quartet – a výraznú, známu moravskú hudobníčku – Ivu Bittovú. Jej spolupráca s týmto hudobným skladateľom trvá už niekoľko rokov – o čom svedčí napríklad album Mater a úspešné koncerty po Slovensku s týmto dielom v rokoch 2012 a 2013.
„Mucha Quartet je mladé zoskupenie a ja organizujem koncerty – väčšinou historickej slovenskej hudby – a tak sme nemohli na seba nenaraziť,“ podotkol Godár k zrodu projektu.
„Spolupráca s Ivou Bittovou je pre mňa obrovskou hudobnou a ľudskou inšpiráciou,“ povedal Tomka. „Fascinuje ma najmä široké spektrum zvukových farieb, ktoré pri speve používa a ktoré vie meniť podľa hudobného a významového kontextu. Jej živý a spontánny prejav preniká hlboko k podstate interpretovanej hudby, čo ma napĺňa novou túžbou stále ju objavovať.“
Iva Bittová spojila sily so sláčikovým Muchovým Quartetom, ktorého členmi sú okrem Tomku (1. husle), aj Andrej Baran (2. husle), Veronika Prokešová (viola) a Pavol Mucha (violončelo). Po bratislavskej Moyzesovej sieni si táto zostava zahrá aj v žilinskej Novej Synagóge (1. decembra), trenčianskom Evanjelickom kostole (2. decembra), banskobystrickom Evanjelickom kostole (3. decembra) a v nitrianskej Synagóge (4. decembra).
„Iva má v sebe vzácny dar zbližovania ľudí – akýsi tmel, vďaka ktorému je každý koncert nielen umeleckým, ale aj ľudským zážitkom,“ zhrnul Tomka.
„Rozospievala naše kvarteto. Okrem hrania na nástrojoch sme sa ocitli v úlohách spevákov. Každý z nás dostal priestor prezentovať svoj hlas individuálne aj zborovo.“