Jeden z obľúbených Freudových vtipov vraj je, ako obchodník s koňmi odporúča zákazníkovi jazdeckého koňa s tým, že keď si naňho o štvrtej ráno sadne, o pol siedmej je v Prešporku. A čo budem robiť o pol siedmej v Prešporku? – čuduje sa zákazník .
Jeho otázka je sarkastickým obrazom reality, ku ktorej sa po hlbších úvahách o svojej kultúrnej identite našinec pravidelne prepracúva. Následne ho premkýna zúfalý pocit, že žije v diere a v celej svojej šikovnosti mu neostáva nič iné, iba si zo seba utiahnuť.
O tom, ako by sa dalo na tento problém nazerať cez históriu hlbinnej psychológie, keby sa u nás bola rozvíjala, napísal pred pár rokmi literárny vedec Adam Bžoch knihu Psychoanalýza na periférii. Potvrdzuje v nej tézu, že psychoanalýza bola na našom území síce pre viaceré oblasti poznania veľmi podnetná, prakticky však neexistovala, pretože slovenská kultúra sa s Freudovým učením dlhodobo nevedela vyrovnať.

Kniha nedávno vyšla v maďarskom preklade ako ďalší produkt pozoruhodného úsilia, ktoré vynaložili organizátori literárneho života, keď na prestížnom knižnom festivale v Budapešti predstavili na jar tohto roku Slovensko ako hlavného hosťa.Počas minulotýždňového krstu Bžochovej knihy v Budapešti sa rozvinula debata práve o tom, ako sa naše kultúry v súvislosti s kontinuálnou bádateľskou tradíciou psychoanalýzy odlišujú. Maďarsko má Freuda uchopeného hlbšie a prirodzene sa to odráža na jeho kultúrnej povahe a v umení. Slovensko nie, a tiež sa to na ňom prejavuje.
Debata sa mohla ľahko skončiť známymi povzdychmi nad tým, akí sme na Slovensku opäť v niečom oneskorení. Maďarské publikum však reagovalo na tému a knihu otvorene a ústretovo. Pre slovenskú kultúru vyzdvihli diskutéri vlastnosť, ktorú Maďari u seba tak ľahko nenachádzajú: zmysel pre iróniu.
Práve cez slovenskú literatúru, ktorá k nim v tomto roku masívne prenikla, vnímajú naše črty ako svoje vlastné zrkadlo. Dnes takýto prístup môžeme nazvať nielen formálnym susedským gestom. V priateľskej hre je totiž oveľa viac. Hľadajme spoločný pocit stredoeurópanstva u Freuda.