Tento článok by ste rozhodne nemali čítať. Informuje totiž o knihe a seriáli, z ktorých vám nebude veselo. Sú plné nešťastných udalostí. Takto by zrejme vyzeral úvod textu, keby ho napísal tajomný spisovateľ Lemony Snicket.
Ak si pozriete jeho životný príbeh na Wikipedii, budete prekvapení. „Neustále ho naháňa polícia a jeho nepriatelia, organizácia podpaľačov. Ako dieťa bol unesený.“
Je to samozrejme vymyslený príbeh. Lemony Snicket je totiž vymysleným spisovateľom vymyslených príbehov, za ktorým sa skrýva americký autor Daniel Handler.
Pod prezývkou vydal od roku 1998 trinásť epizód populárnych kníh Rad nešťastných príhod o osudoch sirôt Baudelairových (okato pomenovaných po francúzskom básnikovi), z ktorých sa predalo po celom svete šesťdesiat miliónov kópií. Bude z nich seriál, v hlavnej úlohe s Neilom Patrickom Harrisom.
Pád dvojičiek
Vydavatelia chceli z Radu nešťastných príhod rovnaký hit pre deti, akým bol v tom čase Harry Potter. Jeho stúpajúcu popularitu malo však na svedomí niečo iné, nie atmosféra spríbuznená s mladým čarodejníkom.
Podľa denníka The Times sa knihy stali najviac úspešnými po útoku na dvojičky. Handler respektíve Lemony Snicket v nich totiž čitateľom pravdivo vysvetlil, aké ťažké je vyrovnať so smrťou.
Jeho spisovateľský štýl je založený na irónii a medzi mnohé tragické okolnosti, ktoré opisuje, chvíľami nechá zažiariť náznak nádeje a svetla. Jeho hrdinovia majú veľmi ťažký osud.

Pod stromček?
Ich rodičia hneď v úvode kníh uhoria pri strašnom požiari a dostanú sa do opatery vzdialeného príbuzného, podivného grófa Olafa. Z neho sa postupne vykľuje krvilačný zločinec, ktorého jediným cieľom je dostať sa k dedičstvu sirôt.
Olaf deti naháňa po všetkých ich cestách, od jedného opatrovníka k druhému, používa prefíkané prevleky a smiešne akcenty, príbehy sú plné vrážd a beznádeje. A práve tieto knihy nakupovali rodičia svojim deťom pod stromček.
Ich sila totiž spočívala v diabolskom humore. Handler nevynechal ani jednu príležitosť, aby poukázal na to, že dospelí majú tendenciu svoje deti podceniť. Sirotám nechce v knihe nikto uveriť, že trpia. Pokusy deti ochrániť pred zločinmi končia rozpačito trapasmi. Dospelí sú v príbehoch často len karikatúrami zosobňujúcimi rôzne neurózy a jednoduchý spôsob myslenia.
Po kríze
Knihy mali prirodzene tvoriť podklad pre filmovú sériu. Aj keď prvá snímka z roku 2004 s Jimom Carreym bola celkom zábavná a vydarená, jej pokračovania nikdy nevznikli.
Niekoľko rokov sa ich výroba posúvala, pravdepodobne preto, že produkčná spoločnosť Paramount prechádzala ťažkou krízou. Detskí herci však medzitým vyrástli a už sa nedalo pokračovať.
Jedinou cestou bolo skúsiť to v televízii a preto Netflix v januári zverejní prvých osem epizód z nového seriálu o Baudelairovcoch. Vymenili sa herci aj režisér, len príbeh zostal.
Prvé ukážky naznačujú, že by seriál mal byť ešte temnejší, než bol film a v roli Olafa sa tentoraz predstaví Neil Patrick Harris známy zo seriálu Ako som spoznal vašu mamu. Seriál zverejnia príznačne v januári... na piatok trinásteho.