Viete, že aj nohy môžu byť šťastné? Nie, nejde o žiadnu skrytú propagáciu liekov na kĺby. Happy feet je názov nového albumu Funny Fellows, ktorý skupina pokrstí v nedeľu 18. decembra v pezinskej Mestskej vinotéke na Radničnom námestí – v príjemnej atmosfére vianočných trhov.
„Stredná a staršia generácia bude poznať titulnú skladbu albumu z českého prekladu Jana Wericha. Spieval ju Miloš Kopecký s popevkom Chodidla, mne zebou chodidla... a je to o šťastných nohách, ktoré nás vedú na cestách po svete,“ hovorí o novom albume kapelník a herec Roman Féder.
Ocenenia i atraktívni hostia
Skupina hrajúca tradičný swingový repertoár nadväzuje na predošlý úspešný album Karavána, za ktorý si vyslúžila cenu Esprit.
„Získali sme cenu za najlepšie slovenské džezové CD na Slovensku v hlasovaní verejnosti,“ dodáva Roman Féder. „Príjemným prekvapením bol pre mňa už fakt, že nás vôbec do hlasovania zaradili, pretože džezoví muzikanti občas na tradičný džez pozerajú ako na outsidera.“
Skupina pravidelne účinkuje s atraktívnymi hosťami: s Jiřím Suchým, Miroslavom Donutilom, alebo s Miroslavom Nogom. S Annou Šiškovou a Csongorom Kassaiom vystupuje s literárno-hudobným pásmom Melody perkelt.
Staré pesničky z čias prvej republiky, či dokonca Rakúska-Uhorska majú často svojrázne príbehy a prinášajú dnešnému obecenstvu aj kúsok histórie.
„Kultúry v priestore strednej Európy sa úžasne dopĺňali. Slovenské tangá sa podobajú na maďarské alebo na poľské,“ vysvetľuje Roman Féder.
„Napríklad pôvodným autorom slávnej skladby Donna Klara bol Poliak Jerzy Petersburski. Skladbu s názvom Tango Milonga až potom preložili do nemčiny a hrávala sa v predvojnovom Nemecku.
Skladbu preto použil režisér Steven Spielberg vo filme Schindlerov zoznam v scéne, keď Nemci ničia geto. Fakt, že zaznie poľská skladba, podčiarkuje cynizmus tohto obdobia.
Veselá kapela
Takisto to nemali ľahké ani černošskí džezmeni. Na koncert museli vchádzať iným vchodom, než ich belošskí kolegovia. A potom na pódiu spoločne odohrali vynikajúci koncert. Louis Armstrong sa nikdy nesťažoval, hoci segregácia v Spojených štátoch pretrvávala do 60. rokov a jej vplyvy sa prejavujú dodnes, tak ako sa u nás stále objavujú prejavy fašizmu.“
Funny fellows, ako napovedá ich názov, však rozdávajú predovšetkým dobrú náladu a humor. Napokon sa len riadia tým, čo im poradil počas spoločného účinkovania Július Satinský.
„Hovorieval, že ak si majú ľudia niečo zapamätať, musíme im to povedať s humorom. Inak je to podobné, ako keď sa žiaci niečo učia v škole,“ dodáva Roman Féder.
S jeho veselou kapelou sa môžeme stretávať aj po Novom roku napríklad v bratislavskom KC Dunaj.