Od konca deväťdesiatych rokov predaj fyzických nosičov s hudbou len klesal. Ešte nedávno bol hudobný priemysel v kríze, hudobníci bojovali s tým, ako predať svoju hudbu na internete a prinútiť ľudí, aby za ňu platili, aj keď ju inde piráti ponúkali zadarmo.
Dnes sa zdá, že najhoršia vojna sa už skončila, agentúra Bloomberg v septembri oznamovala, že príjmy z hudby v prvej polovici roka 2016 stúpali.
Aj keď mnohým hviezdam stále nevyhovovalo, koľko peňazí dostávajú zo streamovacích služieb za prehrávanie svojich piesní, samotnému priemyslu sa darilo. Počúvať hudbu na Spotify alebo Apple Music bolo už bežné. Bohužiaľ, keď už sa zdalo, že finančne je všetko v poriadku, svet hudby poznačila strata veľkej kreatívnej osobnosti. David Bowie sa rozlúčil so svojimi poslucháčmi viac ako dramaticky.
Nahral jeden z najlepších albumov roka. Vybrali sme niekoľko ďalších nahrávok, pre ktoré sa na streamovacie služby oplatilo v roku 2016 vracať:
David Bowie – Blackstar
Bol začiatok januára. V piatok ešte kritici chválili jeho novinku, inovatívny album Blackstar, kde Davida Bowieho sprevádzali džezoví hudobníci. V pondelok im však vyrazila dych správa, že veľká osobnosť odišla – na následky choroby, ktorú Bowie skrýval aj pred najbližšími spolupracovníkmi.
Zmenilo to pohľad na jeho poslednú nahrávku s tajomnými, dvojzmyselnými textami, ktorými sa vyrovnával s vlastnou smrteľnosťou.
Bowie sa dokázal v celej svojej kariére neustále vyvíjať a jeho Blackstar nielenže priniesla jeho opäť inú, pochmúrnejšiu polohu, a taktiež poslucháčom umožnila trochu nahliadnuť za oponu.
Nick Cave and the Bad Seeds – The Skeleton Tree
Príjemným počúvaním nebola ani novinka Nicka Cava so skupinou Bad Seeds. Za jeho hudbou tiež stála ťažká tragédia – smrť jeho syna.
Texty síce vznikli ešte pred nešťastím, no mnohé až nepochopiteľne presne vystihli ustrnutosť na mieste, neschopnosť pohnúť sa vpred po ťažkom šoku. Väčšina nových piesní pozostávala z minalistických melódií, temných zvukov a hlavne zo spevákovho hlasu, ktorý znie nezvyčajne zlomene.