Kamera pomaly prejde na postavu zahalenú v bielom. Aj keď ju vidíte len zozadu, bez detailov a tváre, čosi vám okamžite začne pripomínať.
Obraz sa postupne presunie vpred a zrazu to je ona: princezná Leia. Presnejšie, mladá princezná Leia taká, ako vyzerala v roku 1977 vo filme z pôvodnej trilógie Hviezdnych vojen Nová nádej. Nie nejaká jej dvojníčka ani nová herečka, pôvodná Leia v zábere z filmu z roku 2016.
Digitálnym mágom z Industrial Light & Magic (ILM) sa podaril malý zázrak. Do najnovšej časti kultového sci-fi vrátili nielen Carrie Fisher v jej zrejme najslávnejšej úlohe, ešte viac museli zapracovať na vzkriesení postavy Grand Moff Tarkina, šéfa Hviezdy smrti.
Jeho pôvodný predstaviteľ Peter Cushing zomrel v roku 1994. Carrie Fisher v utorok.
„Transformovali sme hercovu podobu tak, aby vyzeral ako iná postava, ale iba použitím digitálnej technológie," vysvetľuje pre denník New York Times John Knoll, hlavný kreatívec ILM.
Dizajnéri, programátori a inžinieri totiž použili hercov, ktorí na svojich hlavách niesli sofistikované zariadenia na zachytávanie aj tých najdetailnejších výrazov tváre. Následne pomocou digitálnych zásahov na ich hlavy prakticky „nalepili" tváre z pôvodnej Lucasovej trilógie. „Je to akýsi super high-tech a na prácu náročný spôsob ako urobiť mejkap," dodáva Knoll.
Nie všetci však s podobným postupom súhlasia. Kritici zdôrazňujú, že takýto postup sa pohybuje na hrane etiky - aj keď tvorcovia Rogie One mali, napríklad, súhlas Cushingových dedičov. Vďaka moderným technológiám sa totiž dajú oživovať postavy a herci dávno po ich smrti. Hypoteticky by sa tak pôvodná Leia, Luke Skywalker aj Han Solo, mohli objavovať donekonečna.
A nielen oni.