Budovy viktoriánskeho Londýna sa strácajú v hmle, po uliciach sa preháňajú kone a detektív v poľovníckej čiapke naháňa zločincov skrývajúcich sa v temnote.
Svet, v ktorom sa odohrávali notoricky známe príbehy Sherlocka Holmesa, boli rozkošne predvídateľné. Poznali sme ich zloduchov, poznali sme ich zápletky a vedeli sme, že hlavný hrdina na konci prípad vždy rozpletie.
Postavu geniálneho vyšetrovateľa predstavil čitateľom vo svojich knihách prvý raz spisovateľ Arthur Conan Doyle koncom devätnásteho storočia a odvtedy ho na obrazovke stvárnilo viac ako sedemdesiat rôznych hercov.
Televízni diváci boli dlhé dekády zvyknutí na takmer identické adaptácie jeho knižných dobrodružstiev, preto ich tak prekvapila nová verzia, ktorá sa nepravidelne vracia na obrazovky britskej verejnoprávnej BBC.
Sherlocka totiž umiestnila do súčasnosti a postavila ho pred nové výzvy súvisiace s globalizáciou, terorizmom a novými technológiami.
Bol to úspešný nápad, veď napríklad jeho tretia sezóna sa stala najsledovanejším britským seriálom v novom tisícročí. V nedeľu večer sa s novou epizódou vrátil Sherlock do vysielania – pričom novinku uviedla aj slovenská RTVS. Ak nepočítame celkom slabý a celkom zbytočný sviatočný špeciál spred roka, pokračovanie prichádza po troch rokoch. Oplatilo sa naň počkať?
Príbeh dvoch scenáristov
Sherlock má výborných hercov, z ktorých sa každým rokom stávajú väčšie a väčšie hviezdy. Málokto by napríklad čakal, že sa krehko pôsobiaci herec Benedict Cumberbatch stane hviezdou superhrdinského veľkofilmu. Sherlock je navyše pekne nakrútený a je vizuálne hravý. Hercov a obrazovú nápaditosť majú spoločné všetky časti seriálu.
Ich kvalita teda stojí a padá na tom, čo sa mení – a to sú scenáristi. Sherlocka vytvorila dvojica Steven Moffat a Mark Gatiss. Obaja sú televízni veteráni, pracovali spolu na obľúbenom scifi Doctor Who.