O legendárnom kubánskom revolucionárovi Che Guevarovi sa už napísalo mnoho kníh. Situácia okolo neho je v tomto období o to aktuálnejšia, že svet sa v novembri dožil smrti jeho voľakedajšieho patrizánskeho spolupútnika Fidela Castra, s ktorým ho v živote veľa spájalo aj rozdeľovalo.
Pri nekonečnom vládnutí kubánskeho prezidenta je celkom pozoruhodné, že zomrel práve 25. novembra 2016, teda na deň presne, ako pred šesťdesiatimi rokmi vyplával spoločne s Che Guevarom a ďalšími osemdesiatimi mužmi z mexického prístavu na Kubu robiť ozbrojenú revolúciu.
Nová kniha o Ernestovi Che Guevarovi akoby vopred vycítila túto "morfickú rezonanciu". Vyšla v polovici minulého roka vo francúzštine pod názvom Mon frere le Che (Môj brat Che) a v súčasnosti sa už prekladá do ďalších jazykov.
Kniha vznikla vďaka jeho mladšiemu bratovi Juanovi Martínovi. Práve on po vyše polstoročí prelomil mlčanie najbližšej guevarovskej rodiny a zalovil hlboko vo svojich spomienkach.

Zapôsobila naňho Armelle Vincentová, francúzska novinárka žijúca v Los Angeles, ktorá sa s ním na svojich cestách krajinami Latinskej Ameriky v roku 2007 stretla.
Ich známosť postupne prerástla v priateľstvo, vďaka ktorému novinárka, pracujúca počas svojej kariéry pre viaceré mienkotvorné francúzske denníky a magazíny, napísala o dnes 72 ročnom mladšom bratovi Juanovi Martínovi Guevarovi veľký profilový materiál.
Kniha sa okrem kultu svetoznámeho vodcu kubánskej revolúcie, odudzovaného pre podporu represívneho komunistického režimu a kladný postoj k trestu smrti, a samého popraveného pri neúspešnom pokuse o revolúciu v Bolívii, sústreďuje aj na osud jeho brata.
Ten strávil osem rokov vo väzení, k Ernestovi mal veľmi silný vzťah a bol pod jeho silným vplyvom. "Che Guevara bol jeho pozorným, ochraňujúcim starším bratom, ako deti mali spoločné tajomstvá, zážitky a držali spolu," píše maďarský portál hvg.hu.
Juan Martín v intímnych spomienkach vykresľuje Ernesta v iných podobách, ako ho poznáme z doterajších prameňov. Približuje ho ako študenta, fanúšika motoriek, zaľúbeného mladého muža a napokon ako dobrodružného idealistu s neochvejným duchom, meniaceho sa na vodcu guerilly, po boku ktorého strávil Juan Martín dva výnimočné mesiace počas víťazstva havanskej revolúcie.