Už niekoľko mesiacov je veľkou témou slovenskej hudby zákon, ktorý nariaďuje rádiám hrať povinné percento domácej hudby. Od nového roka sa táto kvóta zvyšuje. Bežné rádiá musia slovenským dielam vyhradiť tridsať percent času, verejnoprávne až tridsaťpäť percent vysielania. Niektoré z nich však boli od povinnosti oslobodené. Mohla o tom rozhodnúť Rada pre vysielanie a retransmisiu, ktorá sa tak dostala doprostred boja dvoch názorových táborov. Inštitúciu teraz opúšťa jej predseda MILOŠ MISTRÍK.

Z Rady pre vysielanie a retransmisiu odchádzate, končí vám funkčné obdobie. Chceli by ste tam ostať?
„Prezradím, že nie, chcem sa už venovať inej práci.“
Súvisí to s tlakom, ktorý na radu vznikol, keď do platnosti vstúpil zákon o kvótach v slovenských rádiách?
„Aký tlak máte na mysli?“
Rada bola postavená medzi dva tábory. Na jednej strany boli rádiá, ktorým ste mohli udeliť výnimku zo zákona, a na strane druhej bolo ministerstvo, ktorému záleží na tom, aby sa kvóty dodržali.
„Čo sa týka zákona, mali sme k nemu pripomienky, ktoré sme zverejnili a napísali sme list ministrovi, v ktorom sme ho upozornili na niektoré problémy. Rádiá na nás nemuseli robiť nátlak, pretože sa prišli samy k zákonu vyjadriť – to bolo minulý rok v marci. Pozvali sme ich na ústne pojednávanie. Všetky mohli dostať výnimku. Rada pre vysielanie a retransmisiu má deväť členov a každé dva roky sa volia traja noví členovia. Žiadna vláda si teda nevie zvoliť vlastnú radu. Už šestnásť rokov, odkedy existuje, politické strany nepodľahli pokušeniu ju zrušiť a zvoliť si novú. To im slúži ku cti.“
Mohlo sa stať, že zákon vojde do platnosti a vy by ste všetky rádiá oslobodili od povinnosti ho dodržiavať?