Situácia v maďarskej kultúre je z roka na rok vyhrotenejšia, podpisuje sa na tom vláda Viktora Orbána, ktorá ničí nezávislých umelcov a kupuje si ľudí a moc v štátnych inštitúciách. Kto sa ohradí, ten to má spočítané.
Pocítil to pred časom aj maďarský spisovateľ Péter Esterházy, ktorého hru Ja som Ty pod týmto tlakom stiahli z divadelného repertoáru. O to silnejší mohol byť motív Slovenského národného divadla osloviť ho na spoluprácu. Okrem toho tu môže byť kopa ďalších dôvodov: patrí medzi najuznávanejších európskych spisovateľov, jeho šľachtický rod zanechal stopy aj na území dnešného Slovenska, stretnúť ho a viesť s ním diskusiu je určujúci zážitok.
Keď ho SND vyzvalo, aby preň napísal hru, došlo k dohode, z ktorej napokon vzišlo dielo Mercedes Benz. Žeby odkaz na známu pieseň Janis Joplin? Áno, aj. A prečo nie aj na exkluzívnu automobilovú značku, veď je jednou z najväčších fenoménov svojej doby. Nehovoriac o tom, že sa zrodila v Nemecku, v regióne, ktorý Esterházyho dielo presadzuje a má naň byť ďalej zvedavé.
Divadelná hra vychádza z najväčšieho autorovho románu Harmonia Caelestis, známeho aj v slovenskom preklade. O to bolestnejšie je, že autor sa svetovej premiéry jej inscenácie v Bratislave nedožil, zomrel v júli minulého roka po ťažkej chorobe.
Do jej písania vložil všetko, čo ho robí jedinečným autorom – vlastný charakter, osud svojej rodiny, podstatu fungovania vyššej spoločnosti, cenu pôvodu, priamo zasahujúceho do histórie Rakúsko-Uhorska, vzťah otca a syna aj problém mravnosti a ľudskosti, medzi ktorými je občas hranica veľmi tenká a súboju diabla s bohom sa nedá vyhnúť.
To všetko uňho ide ruka v ruka s vysoko premyslenou textovou hrou a citom pre vzácny vtip, neobmedzený lokálom, a predsa jadrný. Hra Pétera Esterházyho je pre SND pokušením, o ktoré si koledovalo. Sobotná premiéra by mala ukázať, o čo v stredoeurópskom priestore naozaj ide.