Po snímkach Kozí příběh, Kozí příběh se sýrem a Čtyřlístek ve službách krále sa k nám dostal štvrtý dlhometrážny digitálne animovaný film českých autorov. Prvý, ktorý nevzbudzuje nechuť úbohou kvalitou výtvarných návrhov, rozprávania, technického spracovania – a v prípade Štvorlístka aj veľmi otravným product placementom.
Prárožrúti verzus Lichožrúti
Knižná trilógia českého básnika a spisovateľa Pavla Šruta a ilustrátorky Galiny Miklínovej Lichožrouti, Lichožrouti se vrací a Lichožrouti navždy získala v roku 2009 prestížne ocenenie Magnesia Litera a v roku 2011 ju vyhlásili za Knihu desaťročia pre deti a mládež.
Ján Litvák preložil do slovenčiny zatiaľ prvé dve časti s názvami Párožrúti a Párožrúti sa vracajú. Do slovenských kín Párožrúti prichádzajú pod názvom, poslovenčeným len sčasti – ako Lichožrúti. Dabing je síce skvelý, ale tunajší distributér odvahu premenovať českých Lichožrútov na slovenských Párožrútov nemal.
Čitateľská odozva motivovala Galinu Miklínovú a Pavla Šruta k filmovej adaptácii. Spolu napísali scenár a Miklínová sa popri výtvarných návrhoch chopila aj réžie. Za sebou má viacero krátkych animovaných filmov podľa vlastných scenárov. Lichožrúti sú jej celovečerný debut.

Vojna gangov v starej Prahe
V česko-slovensko-chorvátskej koprodukcii vznikol rodinný animovaný dobrodružný film o bytostiach živiacich sa ponožkami (vždy len jednou z páru). Malí dotieraví a pre väčšinu ľudí neviditeľní paraziti sa neštítia obrať o ponožku ani bábätká, ale vrúcne vzťahy neprechovávajú ani navzájom.
Padre, otec jedného z lichožrútskych klanov, hromadí ponožky na pôjde starej pražskej vily. Má konflikt s bývalým členom svojho gangu, ktorý ľuďom kradne bez ohľadu na pravidlá obe ponožky a obklopil sa podobne beznádejnými existenciami.
Keď k Padremu po smrti starého otca zavíta jeho naivný synovec Chichúnik, nevdojak sa stane katalyzátorom sporu. A aby sme nezabudli, ešte je tu všetečný čudácky Profesor, odhodlaný presvedčiť celý svet o existencii malých drzých ponožkových zlodejov.

Film na polceste
Lichožrúti potešia výtvarnými návrhmi hrdinov, ktorí sa líšia od bežných postáv veľkých animátorských štúdií aj ich menších epigónov. Na stredoeurópske pomery je slušná i animácia. Autori už majú svoj svet Lichožrútov dopodrobna premyslený a originálny je aj príbeh. Škoda však, že do nakrúcania nezaangažovali skúseného dramaturga, ktorý by spravil poriadok s postavami, ich charaktermi a vzťahmi.
Snímka je síce ponáškou na klasické gangsterské filmy, ale rozprávaniu i dialógom chýba svojráz, štýl, ráznosť, atmosféra, vtip, takže napätie sa po efektnom úvode napriek dĺžke 83 minút rýchle vytráca do smutnej, predvídateľnej rozpačitosti.
Pesničkové výstupy obstoja ako samostatné videoklipy, tempo rozprávania však brzdia. A veľkolepý výpravný konečný súboj je nakrútený tak odťažito a bez šťavy, že záverečné titulky po ňom detských i dospelých divákov prekvapia.
Od prvého Kozieho príbehu po Lichožrútov prešiel český digitálne animovaný film úctyhodný kus cesty, ale nemenší má ešte stále pred sebou.