SME

Životné prehry F. Makru

Príležitosť zmeniť vlastný osud prichádza zvyčajne len raz v živote. Čo si zaslúži človek, ktorý ju nevyužije?

Ákos Kertész.Ákos Kertész. (Zdroj: Vajda József Népszava)

Niekedy začiatkom roka 1980 sa rozletela bratislavskými kaviarňami fáma, že v kníhkupectvách sa objavil geniálny román od akéhosi Maďara. Vraj je silne protištátny, je v ňom plno sexu, a preto sa predáva len pod pultom. Nuž, toto bola asi najlepšia reklama na knihu, akú ste v tých časoch mohli počuť, preto všetci hneď vyrazili do kníhkupectiev.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ukázalo sa, že fáma bola pravdivá a takmer v ničom neklamala. Ešte aj dnes knihu Životné prehry F. Makru od spisovateľa Ákosa Kertésza mnohí odborníci radia medzi najlepšie maďarské romány 20. storočia a to, že vôbec vyšla na Slovensku, bola zásluha nielen jej prekladateľa Karola Wlachovského, ale aj súhry okolností. Česi toľko odvahy nemali a hoci text tiež preložili, nikdy ho nevydali.

SkryťVypnúť reklamu

Pod pultom

Karol Wlachovský (1941), náš najlepší prekladateľ z maďarčiny, si na Makru spomína takto: „Okolnosti okolo vydania a najmä po vydaní boli viac ako zložité a chýbalo pramálo, že knihu stiahnu a zošrotujú. Veľmi statočne a čestne sa zachoval vtedajší pracovník Slovenského ústredia knižnej kultúry profesor Vincent Šabík, ktorý knihu čítal v nemeckom preklade, a zariadil veci tak, že slovenský Makra sa mohol predávať aspoň pod pultom. Stal sa tak doslova bestsellerom najmä pre moju generáciu prozaikov (Peter Jaroš, Dušan Dušek).“

Toto riešenie bolo síce absurdné, ale zabránilo tomu, aby vydavateľstvo Tatran prišlo o celý náklad. Vytlačili šesťtisíc kusov a keby ho museli celý zošrotovať, vznikla by strata, za ktorú by musel niekto niesť zodpovednosť. Takže kniha nemohla byť vystavená vo výklade ani na pultoch, ale kto si ju vypýtal, tomu ju predali.

SkryťVypnúť reklamu

Neružový socializmus

Čo komunistom prekážalo na románe o Makrovi? Veď ho napísal spisovateľ zo spriatelenej socialistickej krajiny, kniha vyšla aj v iných socialistických krajinách, navyše to bol medzinárodný bestseller.

Problémom mohlo byť, že časť románu sa odohrávala v roku 1956, počas maďarskej protikomunistickej revolúcie. Hoci politika v románe nebola nosná, druhá hlavná postava, maliarka Vali, sa o situácii v Maďarsku nevyjadruje ružovo ani zmierlivo. Nadáva na byrokraciu a komunistických papalášov s takou chuťou, až to bola radosť čítať.

V celej knihe, aj napriek tomu, že sa odohráva v proletárskom robotníckom prostredí, nie je ani jedna pozitívna zmienka o socializme, a práve tento fakt mohol našich súdruhov dráždiť, nehovoriac o sexe, ktorého v knihe na tie časy bolo tiež dosť. A bol to sex bez akejkoľvek cudnosti, nie s úmyslom plodiť deti, ale len si užiť.

SkryťVypnúť reklamu

Príbeh zámočníka

O čom román Životné prehry F. Makru vlastne je, že sa z neho stal bestseller dodnes preložený do pätnástich jazykov? Ferenc Makra má 26 rokov, je vyučeným zámočníkom a prototypom muža, za ktorým sa obzrie väčšina žien - vysoký, tmavý ako kreol a s veľkou fyzickou silou.

Povahu však mal miernu až hanblivú a svoj život videl jednoducho: nájde si primeranú ženu, založia si rodinu, on bude pracovať vo fabrike a ona sa bude starať o deti. Nemal žiadne veľké sny ani túžby, nechcel sa odlišovať ani vytŕčať, chcel byť taký, akí boli všetci okolo. Lenže jedného dňa opitý do krvi zmláti svojich štyroch priateľov, pretože chceli znásilniť mladú pobehlicu.

Makra sám nevie, prečo to urobil, je to však dôvod, aby sa zo dňa na deň odsťahoval sa do Budapešti a zamestnal sa v autoservise. V kine sa náhodou zoznámi s mladou študentkou maliarstva Vali a tá mu obráti život naopak – stanú sa milencami a Makra sa odrazu ocitne vo svete, o ktorom ani netušil.

SkryťVypnúť reklamu

Je to svet umenia, do ktorého ho Vali vtiahne, prinúti ho navštevovať výtvarný krúžok a navyše keď zistí, že Makra má fenomenálny umelecký talent, zdá sa, že čitateľa nečaká nič, len skvelý happy end.

Toto je však len začiatok príbehu o Makrovi. Ákos Kertész ho čitateľovi dávkuje vo dvoch častiach, jedna sa odohráva v rokoch 1955 až 1956 a druhá o desať rokov neskôr a z toho, čo vyzerá ako milostná romanca, sa stane tragédia človeka, ktorý začal klamať sám seba. Pokojne by som vám mohol napísať, ako kniha skončí, pretože dnes si ju zoženiete už len v antikvariáte, ale neurobím to, pretože Makrov príbeh je taký strhujúci a výborne napísaný (a navyše aj preložený), že si ho musíte prečítať.

Kto je Ákos Kertész?

Zaujímavý životný príbeh má aj spisovateľ Ákos Kertész (1932). Makra je príbehom postaveným na jeho životnom pôdoryse, pretože Kertész po tom, čo ho neprijali na vysokú školu, dvanásť rokov robil zámočníka v karosárskom závode v Budapešti (1954 – 1966). Až potom sa začal venovať scenáristike, dramaturgii a písaniu kníh.

SkryťVypnúť reklamu

Kertész je vlastne Makra naopak a Karol Wlachovský mi o ňom napísal: „Prácu na preklade som s autorom konzultoval v maďarskom Domove spisovateľov v Szigligete pri Balatone. Táto práca nás zblížila a boli sme v osobnom kontakte až do jeho odchodu do Kanady. Kertész mi veľmi konvenoval svojím chápaním literatúry. Nielen tým, že principiálne odmietal socialistický realizmus, ale kompozične (zavše bravúrne) zvládnutú prózu nasycoval sociálnym cítením a dôsledným morálnym vzťahom človeka k človeku a k svetu, ktorý ho obklopuje. Nuž, a blízky mi bol aj jeho bohémsky spôsob života.“

Emigrácia

V roku 2012 80-ročný Ákos Kertész emigroval do Kanady a vyvolal tým veľký škandál. Prečo sa slávny maďarský spisovateľ rozhodol odísť z rodnej krajiny, pýtali sa mnohí a ja opäť použijem slová Karola Wlachovského: „Roku 2011 v zahraničnom v týždenníku amerických Maďarov Amerikai Népszava publikoval esej, ktorá sa začína ominóznou vetou: ‚Maďar je geneticky servilný.‘

SkryťVypnúť reklamu

Veta je navonok štylizovaná lapidárne a jednoznačne, ale keďže zblízka poznám Ákosa Kertésza, podčiarkujem, že autor ju nedal na papier v biologickom, ale etickom, morálnom zmysle. V sebapoznaní a v poznaní a priznaní vlastnej viny, povedzme, na rozbíjaní tisícročného a spätne pomaďarčovaného multietnického Uhorska alebo podiele na hrôzach 20. storočia.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4TF2 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

Magazín o knihách

Silnou líniou jej románov je násilie, najmä spoločenské, na ženách.


1

Vo svojich knihách sa zamerala na dánsky spôsob výchovy.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Stroje skladajú ako lego. Roboty z Považia menia priemysel
  2. Za 30 rokov videl v autoškole všeličo. Vodiči už nie sú tak zruční
  3. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  4. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  5. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  6. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  7. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  1. Záhradkári, pracujte len ráno a večer
  2. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  3. OTS: LESY SR sa dištancujú od nepravdivých tvrdení
  4. Influenceri vzali na dovolenku ľudí, ktorých nepoznali
  5. Uprostred leta prichádza princ na bielom koni
  6. Letná revolúcia a špeciál o mužoch a našich svetoch
  7. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  8. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  1. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 9 348
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 6 805
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 2 807
  4. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku? 2 434
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 2 089
  6. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 2 084
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 045
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 1 859
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pop je legendou, ktorá stále koncertuje a stále to robí po svojom.

Festival bol cestou okolo sveta rôznorodosti.


35
Režisér Miro Remo.

Pripomenuli si zosnulého prezidenta festivalu Bartošku.


ČTK 2
Fontaines D.C. nie sú starou kapelou, ktorá prišla hrať pre výročníkov, sú na vrchole.

V piatok zahrali Fontaines D.C i Kirschner.


15
Hlavným večerným ťahúňom prvého večera festivalu Pohoda sa namiesto skupiny Massive Attack stal Damon Albarn a Africa Express.

Dvojhodinová šou bola jazda, z ktorej nešlo vystúpiť.


26
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (13. - 19.6.1925)
  2. Eva Gallova: Vyšetrovanie podozrivej smrti slávneho maliara Raffaela Santi a druhý raz bol slávnostne pochovaný
  3. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  4. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  5. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  6. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  7. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  8. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  1. Ivan Čáni: Blaha a Kaliňák junior narazili ale napriek tomu ďalej ohlupujú svoj už aj tak dostatočne ohlúpený fan club. 20 549
  2. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 16 738
  3. Michael Achberger: Prestaňte rátať kalórie. Toto vás naučí chudnúť jednoduchšie! 12 386
  4. Dávid Polák: Denník Dezoláta 6 711
  5. Věra Tepličková: Vážený pán premiér 5 960
  6. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 5 828
  7. Rastislav Puchala: Ficovo devínske šialenstvo 5 808
  8. Marcel Rebro: Matúš Šutaj Eštok zachraňuje východ po povodniach: z pláže na Sardínii 5 442
  1. Věra Tepličková: Trenčín alebo Stará Bystrica? Kde by ste radšej strávili sobotný večer... ?
  2. Věra Tepličková: Vážený pán premiér
  3. Marcel Rebro: Dobrý vojak Pellegriny: Poslušne hlásim, že idem do vojny!
  4. Marcel Rebro: Dúhová facka pre červených: Ako si Smeráci vylámali zuby na Volkswagene
  5. Marcel Rebro: Matúš Šutaj Eštok zachraňuje východ po povodniach: z pláže na Sardínii
  6. INESS: Aké je (ne)produktívne zdravotníctvo?
  7. Marcel Rebro: Prezident v maskáčoch: Pellegrini sa ide hrať na vojačika, zatiaľ čo krajina horí
  8. Marcel Rebro: Fico medzi čajom a oknom: Moskva nerada, keď sa kamoši pretvarujú
SkryťZatvoriť reklamu