Sú z Bratislavy a práve sa vrátili z najväčšieho európskeho showcasového festivalu v holandskom Groningene. Kapela THE ILLS zahrala dva koncerty, ktorým zaplnila kluby a zaujala zahraničných publicistov. Nie je to jej jediný úspech. Nedávno bola prvou slovenskou kapelou, ktorá vystúpila na festivale Iceland Airwaves. Bubeník ĽUBOŠ HODÁS a gitarista MARTIN KRAJČÍR vysvetľujú, ako sa môžu mladým Slovákom v zahraničí otvoriť dvere.
Aké ambície môže mať mladá slovenská kapela, keď vycestuje na zahraničné festivaly?
Martin Krajčír: „Niekoľkokrát sa stalo, že na Slovensku náhle vznikla nová kapela, rýchlo ju začalo hrať Rádio_FM a rýchlo jej aj narástli očakávania.
O rok už chcela hrať na Pohode, potom na festivale Exit a potom už na Szigete a niekde medzi tým zistila, že to nie je taká ľahké. Tých faktorov, ktoré úspech ovplyvňujú, je priveľa. My si hovoríme, že uvidíme. Našu účasť na veľkých festivaloch sa snažíme vnímať ako výlety zadarmo. Ubytovanie a cestu nám zväčša hradí klub.“

Vy hráte od roku 2008. Napriek tomu ste začali na veľkých zahraničných podujatiach hrať až nedávno. Súvisí to s novým manažérom?
Martin Krajčír:: „Myslím si, že tento úspech závisel väčšinovo od našich manažérov. Keby nás nezostupovali Táňa Lehocká a Mário Gešvantner, doteraz by sme len obiehali Slovensko, občas by sme si zahrali v Česku a nevládali by sme popri robote riešiť ešte nejaké zahraničné kontakty.“
Sú skvelé kapely, o ktorých sa nikdy nedozvieme len preto, že nemali dobrého manažéra?
Martin Krajčír:„Samozrejme, je veľa skvelej hudby, o ktorej nevieme, pretože jej okolnosti neboli naklonené.“
Ľuboš Hodás: „Musela by to byť prelomová kapela s prelomovým zvukom, ktorá prinesie niečo dosiaľ nepočuté a zároveň bude hrať presne to, čo by sme chceli počuť. Vtedy má podľa mňa šancu preraziť bez toho, aby si budovala kontakty. Je však minimálna šanca, že taká vznikne.
Nevýhoda slovenských kapiel v zahraničí je aj v tom, že u nás nefunguje export podporovaný štátom. Islanďania investujú veľa verejných prostriedkov do podpory svojich hudobníkov v zahraničí. Spoznali sme napríklad aj jednu dánsku kapelu, jej členovia mali len osemnásť rokov a štát im zaplatil výlet po celej Európe.“
Keď sa rozprávate so zahraničnými hudobnými profesionálmi, vedia vôbec, kde je Slovensko? Poznajú našich hudobníkov?