Brusel 9. mája (TASR) Scenár katastrofického filmu Deň potom, kde v dôsledku globálneho otepľovania a topenia ľadovcov dôjde k narušeniu atlantického prúdenia a paradoxne na celej severnej pologuli k prudkému ochladeniu, sa môže stať hoci omnoho pomalšie ako vo filme - realitou.
Vedec prestížnej Cambridgeskej univerzity Peter Wadhams už zaznamenal prvé príznaky spomalenia teplého Golfského prúdu, ktorý prináša miernu klímu severozápadnému pobrežiu Európy. Vďaka nemu sú napríklad v Británii a Írsku teploty o päť až osem stupňov vyššie, ako by boli bez neho.
Wadhams však podľa bruselských internetových novín EU Observer objavil, že jeden z motorov Golfského prúdu studený prúd v Grónskom mori prúdi momentálne len na 25 percent oproti svojej pôvodnej sile.
Táto zmena podľa vedca súvisí s globálnym otepľovaním. Wadhams predpovedá, že k úplnému roztopeniu arktického ľadu dôjde najneskôr do roku 2080.
Až donedávna sme mohli nájsť v mori obrovské ďkomínyď, ktorými prúdy studenej vody smerovali z povrchu ku dnu do hĺbky asi 3000 metrov, teraz však zmizli, citoval vedca britský denník Sunday Times.
Túto vodu zmiznutú z povrchu oceánu nahrádzala teplá voda z juhu, čo udržiavalo neustály obeh. Keď sa však tento mechanizmus spomalí, bude to znamenať menej tepla pre Európu, vysvetľuje Wadhams. Podľa neho je ťažké presne odhadnúť dôsledky takýchto zmien na klímu, môžu však byť extrémne.
Jednou zo strašidelných vecí, ktoré ukázal film Deň potom, bolo narušenie prúdenia v Atlantickom oceáne kvôli náhlemu zastaveniu ponárania studenej vody v severnom Atlantiku. Toto ponáranie sa spomaľuje, hoci pomalšie ako vo filme, v priebehu rokov, nie dní. Ak to bude pokračovať, dôsledkom bude studená klíma v severnej Európe, dodal britský vedec.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed