BRATISLAVA. Môžu mať folkloristi kerky? Ako ktorí, závisí od toho, ako si predstavujú ľudové tradície.
Sú takí, čo ich nosia priam ako súčasť kroja, ale aj takí, čo si ich pred vystúpením prelepujú. Práve táto kombinácia ozdôb dnes hovorí o tom, či folklór na Slovensku patrí aj mladým.
Zdá sa, že do veľkej miery áno, svedčí o tom televízna šou Zem spieva. Cez víkend odvysielala RTVS jej prvú časť.

Očistený záujem
Televízny štáb s moderátormi precestoval Slovensko, aby do súťaže vybral čo najpestrejšie obsadenie účinkujúcich.
Spomedzi tisícok záujemcov našiel nové tváre a objavil talenty svojho druhu, účinkujúcich vyberal naprieč folklórnymi žánrami, zemepisnými regiónmi, národnostnými menšinami, sociálnymi skupinami, vekovými kategóriami, dokonca krajinami.
Otvoril sa experimentu, opretému o overené kultúrne hodnoty a prirodzené vzťahy. Bolo dojímavé zistiť, že folklóru sa u nás aktívne venuje také veľké množstvo ľudí.
Zvláštny formát sa odlišuje od podobných talentových súťaží hneď v jednej dôležitej veci: porota nestavia na zámernom zhadzovaní účinkujúcich. Na jednej strane tak vylučuje škandalózne momenty, ktoré sledovanosť programu môžu umelo zvyšovať, zároveň sa však pokúša vniesť do hry divácky záujem očistený od negatívnych emócií.
Zrejme sa to na prvýkrát podarilo, Zem spieva videlo 630-tisíc divákov, v sobotu večer bola najsledovanejšou reláciou dňa a na Slovensku vôbec.

Obludný podmaz
Hlavná moderátorská trojica pred kamerami zrejme postupne získa na hodnote, lebo ide o sympatické a celkom šikovné zjavy.
Zaujímavý je vstup niektorých známych tvárí šoubiznisu do pre nich doteraz neprebádaného prostredia.
I keď samotná téma folklór zostávala buď v podobe akýchsi vzdelávacích okienok, alebo na prvej úrovni srdcovej záležitosti, mohla by udržať pozornosť aj naďalej, ak budú účinkujúci originálni v zmysle pre aktuálne témy a situačný humor.
Horšie je to s „voice over“, ktorý celú reláciu podmazáva. Ide o notoricky známy hlas, príliš opočúvaný z reklám, preartikulovaný a neprimeraný obsahu.
Ak mal program robiť trendovým, tak sa stal opak, pridal mu na obludnosti. Otázkou teda zostáva, či budú ďalšie diely dostatočne šmrncovné, bezprostredné a bohaté na dôvtip, aby dokázali tento gýč utlmiť.