BRATISLAVA. Pred týždňom sa hitom internetového obchodu Amazon po niekoľkých desaťročiach stala kniha Georgea Orwella 1984. Bola to reakcia na to, že vláda nového amerického prezidenta používa komunikačné praktiky, ktoré Orwellov vymyslený svet v mnohom pripomínajú.
Odvtedy sa kniha stala hitom aj na Slovensku. Na portáli Gorila zaznamenala nárast predaja medzikvartálne až o 40 percent.
Nie je však jedinou knihou, ktorá po dlhom čase zažíva úspech. Predajnosť stúpa aj dielu politologičky Hannah Arendtovej Pôvod totalitarizmu. Portál Gorila hlási medzikvartálny nárast asi o 20 percent a na Amazone sa na niekoľko dní vypredala úplne.
„Nárastli predaje kníh, ktoré súvisia so súčasnou politickou situáciou,“ potvrdzuje Katarína Mesarčiková z Gorily.
Nárast záujmu o tieto knihy v decembri zaznamenali aj v bratislavskom kníhkupectve Martinus. Predaj románu 1984 stúpol až o 120 percent a diela Hannah Arendtovej o 91 percent. Obchod však priznáva, že tieto čísla môžu byť spôsobené aj zvýšenou predajnosťou všetkých kníh počas Vianoc. Aj tak je to prekvapujúce.
Novú popularitu Arendtovej je možné vysvetliť aj tým, že jej myšlienky v poslednom čase spomínali mnohí politickí komentátori.

Zlo v nečinnosti
Hannah Arendtová mala pohnutý život a jeden okamih bol pre ňu zlomový. V roku 1961 sedela v preplnenej súdnej sieni v Izraeli. Bola Židovkou, ktorá z prvej ruky sledovala vzostup nacizmu v Európe a krátko pred druhou svetovou vojnou z nej ušla.
Do Jeruzalema ju vyslal magazín New Yorker, aby preň napísala reportáž zo súdneho procesu s Adolfom Eichmannom – jedným z tých, ktorí sa podpísali pod holokaust a systém zabíjania v koncentračných táboroch.