Pozri, čo nám píše Mitana, povedal mi v januári pred 24 rokmi Karol Ježík a ukázal Dušanov text: Nebojte sa hlupákov, som s vami, Dušan Mitana. Jeden z najvýznamnejších slovenských prozaikov 20. storočia sa v konflikte denníka s mečiarovskou mocou, ktorá ako jeden z prvých aktov na prvom rokovaní vlády v januári 1993 rozhodla o odvolaní šéfredaktora Smeny, postavil na našu stranu – a neskôr na stránky denníka SME aj viackrát prispieval.
Dnes vám ponúkame rozhovor s čerstvým sedemdesiatnikom – až mi to bolo divné, ale s Dušanom Mitanom som sa novinársky zhováral prvýkrát, súc veľmi potešený, že bol ako vždy predtým bystrý, pohotový a zachovával si nadhľad.
Večne vypredaný autor momentálne nepíše ďalšiu knihu – ale kto by už si trúfol povedať, že tak ani neurobí – dovtedy si prečítajte napísané (niektoré texty pretrvávajú aj desaťročia).
Na opačnom konci spisovateľského reťazca sa nachádza ďalšia vychytená autorka – Kristína Farkašová sa ako mama našla aj v role spisovateľky a čitatelia ju v nej akceptovali.
Mesiac determinovaný Valentínom nás inšpiroval k téme piesňových textov o láske – a tak ako láska samotná aj texty o nej sú viac či menej vydarené, niektoré priam životné, iné zasa dosť nešťastné.
Slovenskej fantasy sa vlani darilo – nielen na stránkach tohto magazínu, ale aj niekoľkými naozaj úspešnými opusmi, signalizujúcimi, že svetové trendy naši autori s prehľadom a šarmom zachytávajú.
Vo svete kníh v zahraničí sa vďaka prispievateľom zo sveta (i z Košíc) pohybujeme už ako doma – tentoraz nás Mária Dopjerová-Danthine zavedie priamo do parížskeho podzemia, kde sa dočítate, čo čítajú a čo píšu Parížania počas dopravy metrom. Ingrid Žalneva nám pripomenie 300. výročie Márie Terézie, ktorá bola aj našou panovníčkou.
A Beáta Beregrad Grünmannová opäť v predstihu pred mnohými prináša informácie o novinke Iana McEwana Nutshell. Ak chcete vedieť, čo si myslí obyvateľ vnútra maternice o svete vonku, a či sa vôbec teší medzi svojich najbližších, keď počuje, o čom sa zdanlivo nikým nepočutí zhovárajú..