Lego-filmy už dlho tvoria svojrázny subžáner – brickfilms. Do slovenských kín sa dostáva prvý film, ktorý má v názve symbol ochrannej značky ®. Nie je však prvý, založený na skladačke Lego. V roku 2014 sme videli famózny Lego príbeh. A nie je ani posledný. Ešte tento rok nás asi neminie The Lego Ninjago Movie.

Figúrky s hlasmi hviezd
Skladačka Lego sa zrodila v Dánsku roku 1949. Hravosť, fantázia i svojrázna štylizácia figúrok podnietili prvé animované filmy už začiatkom 70. rokov. Rozkvet nastal s príchodom dostupných videokamier, internetu a digitálnej animácie.
Z krátkych filmov sa stali internetové videá, televízne seriály a napokon sa filmy z Lega dostali aj do kín, dokonca na festivaly.
Veď popri drobných technických či filmárskych kuriozitách dokážu byť skvelou zábavou, nevyhýbajúc sa ani vážnym témam, prepytujem – kumštu. Nie každému sú pochuti, no majú relevantný počet fanúšikov.
A tak filmové štúdiá Warner Animation Group, komiksový gigant DC Entertainment a dánsky výrobca skladačiek Lego dali sily dohromady a v austrálsko-dánsko-americkej koprodukcii s nezverejneným rozpočtom nakrútili vyše stominútový digitálne animovaný rodinný film, láskyplne parodujúci košatý batmanovský mýtus.

Pätnásť rokov po celovečernom hranom debute sa v ňom k réžii pre kiná vrátil Chris McKay, známejší ako tvorca televíznych animovaných seriálov. Do slovenských kín film vstupuje vo všetkých mysliteľných formátoch 2D, 3D a IMAX.
Distributér si zaslúži mimoriadnu pochvalu za to, že film s hlasmi hollywoodskych hviezd prvej veľkosti - Ralph Fiennes, Zoë Kravitz, Channing Tatum, Rosario Dawson, Jonah Hill, Zach Galifianakis, Michael Cera, Seth Green, Mariah Carey, Eddie Izzard a ďalší nám neponúka len so slovenským dabingom, ale aj v pôvodnom znení s titulkami.

Skladačková zábava
Podobne ako Lego príbeh aj Lego Batman si zachováva spásonosný odstup v podobe detskej až detinskej hry, ktorá ku skladačke neodmysliteľne patrí. Veľmi sofistikovaná infantilná hravosť fanúšikov superhrdinov z batmanovského univerza skôr poteší ako urazí.
Už dnes nadšene diskutujú o tom, odkiaľ pochádza ktorý motív, lepšie povedané, čo z Batmanovho komiksového, seriálového i filmového sveta cituje alebo paroduje.
Tí, čo čaru maskovaných komiksových hrdinov nepodľahli, môžu zase oceniť výsmech, neľútostné odhaľovanie nedostatkov, chýb a celkovej absurdnosti.

Tak ako skladačka a, najmä, panáčikovia s minimálnou mimikou a pohyblivosťou, je príbeh masívne štylizovaný a zjednodušený, o rozprávaní ani nehovoriac. Zdanlivo ide o sled starostlivo vybraných najotravnejších batmanovských stereotypov, humorne zveličených, ktoré sa buď negujú, alebo inak znesväcujú.

Nejde o to čo, ale ako
Nie je to však film pre vás, ak v recenziách dychtivo hľadáte spojlery, aby ste potom mohli v diskusiách preklínať autorov. V Lego Batmanovi nejde o to, čo, ale ako. Prekvapivým a zábavným nie je dej, ani jeho náhle a poriadne bláznivé zvraty, ale princíp zosmiešňovacej hry v hre.
Očistný posmech a výsmech nemusí byť nutne agresívny, útočný či nepriateľský, na druhej strane však môže parodizovať nielen Batmana, ale celý americký zábavný priemysel, individualizmus, samoľúbosť, aroganciu a ďalšie hodnoty, ktoré robia Ameriku veľkou.
Skrátka – Lego® Batman vo filme má toľko ideových línií, koľko divák dokáže interpretovať. A nič zlé sa nedeje ani v prípade, ak vie z plátna odčítať iba dej či jednotlivé gagy.