Zrejme všetky deti milujú záhady a dobrodružné príbehy. Keď mali dvojčatá bratia Dufferovci asi desať rokov, tiež mali jeden obľúbený. Odohrával sa v malom americkom mestečku Derry.
V hrubom, tisícstranovom hororovom románe Stephena Kinga s názvom To jeho obyvateľov terorizuje zlomyseľný vesmírny netvor, ktorý sa skrýva v podzemí a často na seba berie podobu klauna. Ide o epickú historku odohrávajúcu sa v niekoľkých časových obdobiach a s desiatkami postáv, ktoré sa snažia vyrovnať s tým, že v ich okolí stúpa počet násilností.
Bratia Dufferovci vedeli, že to nie je úplne detská literatúra, aj tak však knihu milovali. Keď z nich vyrástli filmári, chceli mestečko Derry ukázať na veľkom plátne. Bolo to však zložité. Jedna staršia adaptácia knihy sa skončila neúspechom, a preto majitelia autoských práv dlho hľadali spôsob, ako zložité dielo sfilmovať. Bratov Dufferovcov odmietli.
Oni však na tiesnivú atmosféru malomesta a napínavé stretnutie s neznámym zlom nevedeli zabudnúť. Vytvorili si preto vlastnú variáciu na túto tému. Vznikol seriál Stranger Things, ktorý sa od letnej premiéry stal najväčším prekvapením v popkultúre za posledný rok, zbiera ceny, láme rekordy sledovanosti, robia sa jeho paródie, na googli patrí k najhľadanejším výrazom a práve sa pripravuje jeho pokračovanie.
Iné čaro
Príbeh sa tiež odohráva v malom mestečku, kde zmizne chlapec. Jeho kamaráti a mama po ňom zúfalo pátrajú a medzitým objavia bránu do iného, cudzieho sveta. Niekde v tme sa skrýva krvilačný netvor a celé to ilustruje ikonická elektronická hudba.
Vysvetliť, prečo sa seriál stal takým hitom, je náročné. Málokto mu predpovedal taký veľký úspech. Väčšina kritikov ho pred zverejnením na Netflixe považovala len za ďalší mysteriózny seriál na štýl Aktov X a Mestečka Twin Peaks. V tomto predsudku sa napokon ani nemýlili, ale Stranger Things mal vo svojej prvej sezóne aj iné čaro, ktoré divákov pritiahlo k obrazovke.