Televíznou šou Zem spieva bude Slovensko žiť ešte zopár týždňov. Zhmotňuje pekný nápad a bez ohľadu na čísla sledovanosti nesie so sebou niečo, čo iné relácie podobného typu nemajú: silný pôvodný názov, v ktorom žije tradícia. Má pritom ľahký cveng aj odbornú váhu.
Tvorcovia sa pri ňom inšpirovali legendárnou poetickou filmovou snímkou Zem spieva Karola Plicku. Zrejme s vedomím, že ako pedagóg, etnograf, fotograf, choreograf, zbormajster, hudobný vedec, spisovateľ, muzikant aj filmár zanechal po sebe dielo, aké svojou hĺbkou a rozsahom nemá obdobu a náš folklór prakticky zachránilo.

Multi-kulti
Ktovie, ako by to s naším folklórom dopadlo, keby sa bol Plicka venoval svojej hudobnej kariére tak, ako po tom túžil - hral totiž vynikajúco na husliach a chcel študovať spev.
Zem spieva nakrútil v roku 1933 už ako svoj tretí film, prvýkrát v ňom však použil zvukovú kameru. Aj vďaka nej sa mu podarilo prekročiť dokumentárny žáner a vytvoriť poetickú obrazovo-hudobnú koláž o vidieckom živote vo večnom kolobehu prírody.