V septembri sa na internete objavila prvá popová pieseň, ktorú vyrobila umelá inteligencia. Mala pripomínať najväčšie hity Beatles a možno by ste vôbec nerozpoznali rozdiel. Elektronická hudba môže tiež niekedy pôsobiť roboticky, chladne, sterilne, hlavne ak často vzniká len na jednom počítači.
Slovenskému hudobníkovi Jurajovi Líškovi z Dubnice nad Váhom to prekážalo. Pred tromi rokmi preto vytvoril projekt Fallgrapp. Chcel v ňom robiť trochu inú elektroniku, než na akú sme zvyknutí. „Vždy v tých piesňach chcem mať niečo živé. Či už husle, nejaký hudobný nástroj alebo hlasy, aby pesničke dodali trochu tepla,“ hovorí.
Rieka bola úspech. V jedinej slovenskej hudobnej ankete Radio_Head Awards jeho nahrávku poslucháči verejnoprávneho Rádia_FM vybrali ako album roka a prisúdili mu ďalšie tri ceny. Pomohlo to Líškovi v tom, že sa odvtedy začal hudbou živiť.
Kontakt s hudbou
Nie veľa hudobníkov si to na Slovensku môže dovoliť. Juraj Líška sa však nevenuje len vlastnej tvorbe, ale už vyše roka pripravuje skladby do rôznych reklám, dokumentov, počítačových hier a teraz napríklad pracuje na zvukoch do aplikácie, ktorá nám pomôže lepšie nahliadnuť do ľudského tela.
Odkedy vydal svoj debut, veľa sa zmenilo aj na hudobnej scéne. V zahraničí začali trendy udávať internetové služby a istú časť príjmov má Líška mesačne aj z toho, že ľudia počúvajú jeho piesne na youtube, spotify alebo na deezeri.
„U nás sa to stále ešte nedá porovnať s príjmami, ktoré mám z predaja albumu." Myslí si, že človek chce mať fyzický kontakt s hudbou. „Na druhej strane sa to však čoskoro podľa mňa vyrovná. Človek si zrejme rozmyslí, či si zaplatí za digitálnu verziu piesní, alebo si ich zadarmo vypočuje na streamovacích službách.“
