Napriek príchuti neslobody majú šesťdesiate roky svoj neodolateľný štýl. Ich dokonalý obraz cez vzťah mladých ľudí, ich túžbu po slobode a nezávislosti priniesol svojho času film Nylonový mesiac.
Rozpráva o tom, aké je to byť rozorvaným, mladým, krásnym človekom uprostred nervozity okolitého sveta, narážať na nepochopenie a prežívať tie obrovské generačné rozkoly, s ktorými sa tak ťažko dá zmieriť. A ako to všetko vlastne mení láska jedného muža a ženy?
Novela, podľa ktorej legendárny film vznikol, vyšla prvý raz v roku 1961. Jej autorka Jaroslava Blažková vtedy už mala za sebou prvú nepríjemnú životnú skúsenosť: ako mladú redaktorku denníka Smena ju v polovici 50. rokov z politických dôvodov prepustili a dostala zákaz publikovať.

Vymazaná z čítaniek
K písaniu sa mohla vrátiť až v období politického uvoľnenia, jej pôsobenie novinárky a spisovateľky na voľnej nohe však ani vtedy netrvalo dlho. V 60. rokoch sa síce stala profilovou autorkou časopisu Mladá tvorba a bola jednou z najčítanejších, hneď po invázii vojsk sovietskych vojsk však emigrovala do Kanady, čo ju z vtedajšej literárnej pamäti takmer úplne vyradilo.
V roku 1971 ju vylúčili zo Zväzu slovenských spisovateľov, jej knihy sa prestali vydávať a normalizačná kritika ju úplne ignorovala. Život v Kanade prežívala spočiatku rovnako ako iní prisťahovalci z celého sveta. Musela sa prehrýzať jazykom a prežívať pocity hanby a bezmocnosti, až kým ich čas a skúsenosti postupne neodbúrali.
Začala pôsobiť v slovenskom vysielaní rádia CBC v Montreale a neskôr v Toronte redigovať krajanský časopis Nový domov. V rokoch 1978 až 1989 pracovala pre známe exilové nakladateľstvo Josefa Škvoreckého.
Až po roku 1989 postupne začali vychádzať doma opäť jej knihy pre deti a mládež. Bola to v súvislosti s rehabilitáciou po páde komunistického režimu jej veľká túžba.

Happyandy
Vo svojich knihách sa často vracala k intenzívnym pocitom vykorenenia. V mnohom ich však kompenzovali nové priateľstvá, napríklad práve s manželmi Škvoreckými, a najmä silný partnerský vzťah s manželom Dušanom Pokorným, s ktorým vychovala dvoch synov.
Prežila s ním štyridsať rokov, o jeho chorobe a odchode napísala román Happyandy.
Po roku 1989 vyšli aj reedície jej poviedok ...ako z gratulačnej karty, zbierka próz Svadba v Káne Galilejskej a naposledy v roku 2013 knižka To decko je blázon, s ktorou sa stala aj finalistkou súťaže Anasoft litera a bola nominovaná na Cenu Tatrabanky. Napriek ťažkým životným situáciám v sebe dokázala živiť optimizmus, v jej dielach ho bolo vždy cítiť.
Jaroslava Blažková zomrela vo veku 83 rokov v pondelok 20. februára.