SME

Návody na použitie vlastného života

Buďte úspešní, šťastní, bohatí, chudí, zdraví, uprataní a zmierení so životom. Ak neviete, ako na to, sadnite si do kresla, navarte si čaj, nasypte oriešky do misky a čítajte niektorý z návodov, ako sa stať lepším.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Motivačná literatúra patrí k hitom posledných rokov. Aj keď je to len náš dohad, pravdepodobne za úspechom dobrých rád do života stojí niekoľko sociologických faktov. Výrazná orientácia školstva na vedomosti o sopkách, odmocninách, syntaktických vzťahoch, kyselinách či zásadách, ale nie o zásadách a vzťahoch, ktoré nás čakajú v reálnom svete.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na druhom mieste za to môže emancipácia. Či už za rozvinutého kapitalizmu, alebo kedysi za reálneho socializmu, rodinné prostredie prechádzalo a prechádza zmenami, ktoré rušia spoločenské hierarchie a vytvárajú veľkú mieru neistoty.

SkryťVypnúť reklamu

Keď ste sa pred tristo rokmi narodili ako roľnícke či ako šľachtické decko, s pravdepodobnosťou blížiacou sa istote, ak ste teda dožili dospelosti, boli ste roľníkom či zemepánom. Generačné povolania sa dnes nededia, takže aj lekári mávajú za deti grázlikov a robotníkom sa rodia absolventi s vysokoškolskými diplomami.

Tretím dôvodom môže byť aj výrazná sekularizácia spoločnosti. Cirkev slúžila storočia ako radca, ktorý na pravidelných stretnutiach motivoval a usmerňoval správanie.

Často síce antimotivačne, všetko je dobré, ako je, len plať svoje cirkevné desiatky, modli sa, kľač a trp, ale isté návody na život cirkevné doktríny dávali a dávajú. I keď odporúčanie, že keď sa budeš správať tak, že vyhodíš pár ľudí do vzduchu, pôjdeš k Alahovi, nám veľmi motivačne nepripadá.

SkryťVypnúť reklamu

Motivácia

Sme nespokojní so svojou postavou? Alebo si myslíme, že by sme sa mohli zlepšiť v partnerskom živote? Chceme pokročiť v pracovnom nasadení? Alebo sa stať majstrom v narábaní s peniazmi? Motivačná literatúra nám ponúkne relatívne koncízne odpovede, ktoré sú svojím spôsobom zhrnutím aktuálneho poznania psychológie a sedliackeho rozumu.

Ak narazíte na motivačnú literatúru zaoberajúcu sa zmyslom života, zväčša sa poznanie toho, na čo sme tu a ako sa máme správať, dá zhrnúť do slávneho citátu montypythonovského lietajúceho cirkusu, ktorý odznie na konci ich filmu Zmysel života: „Buďte dobrí k druhým ľuďom, nejedzte tučné, sem tam si prečítajte peknú knižku, choďte na prechádzku a skúste žiť harmonicky a v mieri s ľuďmi všetkých vyznaní a národností.“

SkryťVypnúť reklamu

Lenže, ako je možné, že sa po svete predávajú stovky, tisíce titulov, ktoré nás vedú labyrintom poznania seba samého a učia nás, ako žiť? Je to naša neistota zvládnuť samého seba? Alebo naša túžba kráčať po nejakej imaginárnej špirále úspechu?

Mimochodom, všimli ste si, že návod na to, ako poskladať jednoduchú policu, navariť polievku z vrecúška či použiť leštiaci prostriedok – teda návod na banality, vnímame ako vážny a seriózny text s praktickými radami, ale žiadny takýto praktický návod neexistuje na život?

Dožite sa stovky

Veľký segment motivačnej literatúry dnes predstavujú návody na zdravý život. Dvojica autorov Christo a Jonko Mermerskí vás v aktuálnej novinke Ako sa dožiť 100 rokov (Ikar 2017) motivujú zmiť životný štýl príklonom k prírodnej strave, očiste organizmu a spomaľovaniu starnutia.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď na zmenu nikdy nie je neskoro, predsa len chyby z mladosti sa môžu prejaviť až vo vyššom veku. Ale dožiť sa stovky môžete, keď budete mať správnu motiváciu.

Čo je však správna motivácia? Láska? Peniaze? To, že budeme vyzerať zdravo, vyšportovane? Joe Wicks, autor knihy Lean in 15 (Slovart, 2017), motivátor, kuchár a tréner v jednej osobe v rozhovore pre náš magazín povedal, že dobre vyzerať môžete, ak chcete. A keď budete vyzerať dobre a budete sa dobre cítiť, snahu o lepší život nevzdáte.

Cvičiť podľa knihy je však ťažké, jedna vec je opis obrázku s cvičiacim fešákom, druhá zasa reálne sa donútiť vstať z kresla. Je to rovnaký problém ako pri jednej z najstarších motivačných kníh sveta Kámasútre. Opis sexuálnych polôh pripomínajúcich cvičenia akrobatov je fajn, ale realita je viac o fantázii než o skutočne praktickej návodovosti.

SkryťVypnúť reklamu

Móda upratovania v živote

V uplynulých dvoch rokoch sa hitom na celosvetovom knižnom trhu stala publikácia japonskej autorky Marie Kondo Kúzlo upratovania, ktorú na Slovensku publikovalo aj s pokračovaním vydavateľstvo Premedia. Upratovanie – fyzické i duchovné – patrí k obľúbeným témam motivačnej literatúry.

Danšari (Ikar 2017) je názov knihy ďalšej japonskej autorky menom Hideko Yamashitová, ktorá približuje nové japonské umenie upratovať a ponúka návod, ako si urobiť poriadok nielen v priestore, v ktorom žijeme, ale v sebe samom. Dôležité je mať upratané v duši.

Podobný život upratujúci rozmer má aj nová módna vlna hygge, ktorú slovenskému čitateľstvu predstavuje Kniha o Hygge (Ikar 2007) autorky Louisy Thomsen Britsovej. Akurát, že sa nenesie v duchu fyzického upratovania, ale upratania si v duši. Hygge má totiž motivačný rozmer v tom, aby ste hľadali šťastie tam, kde je.

SkryťVypnúť reklamu

A je tam, kde ho chcete, môžete vidieť hneď – v rodine, v najbližších, v domove, v radosti z každodennosti. Nie je to kniha, ktorá by zaváňala nejakými poučkami či východnými meditáciami, ale prosté rozprávanie o tom, že je nám vlastne dobre, ak žijeme. V prípade, že žiť nebudeme, asi nám dobre nebude.

Milionárom za sto strán

Aj keď duchovné šťastie a harmónia sú relatívne lacné veci a treba do nich investovať len vlastný čas, aj tak sa v posledných rokoch veľkou módou stali príručky, ktoré rôznym spôsobom preferujú cestu za úspechom a bohatstvom.

Phil Knight sa rozhodol podeliť sa o svoje skúsenosti v knihe Shoe dog (Ikar 2007) a tie sú jednoduché. Požičajte si 50 dolárov od otca a o 50 rokov bude mať vaša firma obrat 30 miliárd dolárov. Jedna drobnosť medzitým: majte dobrý nápad. A buďte tvrdohlaví.

SkryťVypnúť reklamu

Za tých 50 dolárov si Phil Knight nekúpil voľačo na seba, ale začal obchodovať s bežeckými topánkami. Najprv ich dovážal z Japonska a potom si ich nechal vyrábať podľa vlastných návrhov. A dnes sa jeho firma volá Nike.

Ak sa vám to nezdá celkom jednoduché, potom siahnite po knihe Michala Trubana Support (Premedia 2016), ktorý úspešne podniká na Slovensku, má za sebou zopár módnych startupových projektov, a teda pozná realitu boja so stohlavou hydrou slovenského byrokratizmu a polien, ktoré treba pri budovaní úspešnej firmy preskakovať.

Kniha je plná postrehov zo slovenskej reality zakladania malej firmy, z ktorej sa postupne stane firma veľká až medzinárodne úspešná. Je plná chýb, na ktorých sa dá poučiť, a praktických skúseností. A opäť v nej zistíte, že treba mať dobrý nápad a byť tvrdohlavý. Aké jednoduché.

SkryťVypnúť reklamu

Motivácia je psychológia

Či sa rozhodnete pre postupnú zmenu svojich telesných proporcií, upratanie si v dome a duši, zbohatnutie, alebo zlepšenie v ďalších oblastiach, do ktorých siaha motivačná literatúra – od výchovy detí, lepšieho partnerstva až po tréning sexuálneho života – natrafíte vždy na ten istý psychologický princíp: ste v mieste, kde cítite nejakú neistotu a potrebu zmeny.

A tu je kniha, ktorá prináša aspoň čiastočné odpovede na vašu neistotu – choďte za svojím cieľom, nevzdávajte sa, vytrvajte, správajte sa slušne, ale cieľavedome.

Vlastne nič nové, len jednoduchá psychológia. Ako ťažko ju však dodržiavať v živote. Možno by sa zišla motivačná kniha o tom, ako prijímať rady z motivačných kníh a držať sa ich.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 124
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 9 264
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 720
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 784
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 726
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 986
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi | 7 knižných tipov
  2. Samuel Ivančák: 75 rokov života s hudbou. Pavol Hammel jubiluje
  3. Radko Mačuha: "Ten obraz mi pripadá totálne nechutný. A to som volil progresívcov ".
  4. Erika Telekyová : Ivica Ďuricová: "Čo je raz na internete, už je tam navždy."
  5. Tupou Ceruzou: Národné menu
  6. Samuel Ivančák: Steven Wilson: Hudobník bez tvorivých limitov
  7. Erika Telekyová : Knižná novinka, ktorá nesmie chýbať u žiadneho milovníka Harryho Pottera
  8. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 185
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 457
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 692
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 646
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 765
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 142
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 9 482
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 8 308
  1. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  2. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu