Pompézne ohňostroje, krikľavé kostýmy, gýčové obrázky premietané na niekoľkých plátnách, speváci s jednoduchými motivačnými textami a ešte prostejšou hudbou. To boli v posledných rokoch poznávacie znamenia súťaže Eurovízia.
Rusko býva v hlasovaní jednotlivých krajín často favoritom. Na pódium posiela interpretov so silným hlasom a drahou šou, zvyčajne vedia manipulovať s emóciami poslucháčov. Vlani však na víťazstvo nemali, len sa prizerali tomu, ako súťaž vyhrala rodáčka z Ukrajiny Džamala, ktorá v piesni 1944 kritizovala ruskú anexiu Krymu.
Kremeľ bol pobúrený a žiadal vtedajších organizátorov, aby skladbu zo súťaže vylúčili. Keď mu nevyhoveli, vyhrážal sa, že ju budú bojkotovať. Istý čas tvrdili, že sa Eurovízie nezúčastnia ani tento rok, najmä preto, že ju hostí Ukrajina. Nakoniec však do Kyjeva pocestujú. A ešte aj s premyslenou stratégiou.
Živá bomba
Ruská štátna televízia práve oznámila, že do súťaže pošle krehkú speváčku Juliu Samojlovovú s baladou Flame is Burning. Spieva v nej, ako musia ľudia čo najviac snívať a držať sa svojich predstáv, pretože potom sa raz naplnia.
„Hlboko v noci láska svieti a v tme plamienok horí,“ spieva Samojlovová v refréne a znie to ako tradičné klišé Eurovízie. V minulosti bola finalistkou ruskej speváckej súťaže Faktor A (akási domáca verzia X Factoru) a diváci si ju obľúbili aj preto, že dokázala prekonať vlastné bariéry - od detstva je na vozíčku. Teraz však zaujala čímsi iným.
Hoci v jej piesni nie sú žiadne politické narážky, ukrajinskí novinári si všimli, že pred dvomi rokmi vystúpila na anektovanom území Krymu. V týchto dňoch bude preto ukrajinská bezpečnostná služba rozhodovať o tom, či jej dovolí vstup do krajiny.
Ukrajinci majú od novembra zákon, ktorý sa už dotkol viac ako 140 osobností ruského kultúrneho života, ktoré sa vyjadrili k háklivým politickým otázkam. Bol medzi nimi aj francúzsky herec Gérard Depardieu. Ten je držiteľom ruského štátneho občianstva a o anexii Krymu sa vyjadroval pochvalne.
Riaditeľ ukrajinskej televízie už stihol Samojlovovej vystúpenie na Kryme okomentovať. „Rusko využilo toto dievča ako živú bombu vo svojej propagandistickej vojne,“ cituje ho denník Guardian.

Slovensko sa nezúčastní
Poradca ukrajinského ministra vnútra naznačil, že by bolo možné zakázať jej vstup do krajiny. "Ak sa jej vystúpenie využije na provokáciu, budeme proti nemu.“ Hovorca Putina zas tvrdí, že Rusko sa, naopak, chcelo politikárčeniu na súťaži vyhnúť. Vo výbere Samojlovovej nevidí žiadnu provokáciu.
Samotná súťaž je pritom ohrozená, keďže vo februári 21 členov organizačného tímu podalo výpoveď. Problémom mohol byť nedostatok peňazí a sťažnosť ortodoxnej cirkvi, ktorej sa nepáčilo, že otvárací ceremoniál má byť v katedrále z 11. storočia. Ukrajina však napriek tomu pokračuje v prípravách.
Slovensko Eurovíziu obchádza už niekoľko rokov a hovorca RTVS potvrdil, že ani tento rok sa na nej nezúčastní. Naposledy sme do nej poslali speváka Mira Šmajdu v roku 2012. Do finále však nepostúpil.