Kedysi chcel byť spisovateľom, ktorý píše veselé, humorné knihy. Nakoniec to skončilo úplne inak. Američan Jay Asher vydal pred desiatimi rokmi debut 13 Reasons Why – v slovenčine Mŕtve dievča neklame, ktorý sa preslávil ako jeden z najlsilnejších príbehov o samovražde. Na poslednej strane anglického vydania nájdete zahraničné telefónne čísla na linky psychologickej pomoci.
Ako sa to stalo? Asher mal počas návštevy jedného múzea zaujímavý nápad: napísať knihu v štýle audiosprievodcu. Hlavný hrdina sa mal čitateľom prihovárať akoby zo záznamu na kazete a opisovať zaujímavé miesta zo svojho života. Asher mal zámer napísať romancu. No nemohol si pomôcť. Nevedel zabudnúť na príbeh svojej príbuznej, ktorá sa kedysi pokúsila zabiť.
Ani raz, keď sa jej pýtal, prečo to spravila, nedokázala udať jeden zásadný dôvod. Jej bezmocnosť vraj spôsobilo mnoho prepojených udalostí. Preto sa nakoniec v Asherovej knihe čitateľom prihovára mŕtve dievča, ktoré má dôvodov trinásť. Trinásť ľudí jej strpčilo život.
Wertherov efekt
Z útlej knihy teraz Netflix pripravil seriál, ktorý jej myšlienku rozviedol. Ponúka viac ako desať hodín skvelého, aj keď smutného príbehu.
V osemnástom storočí, po vydaní knihy Utrpenie mladého Werthera, stúpol v Nemecku počet samovrážd. Ľudia napodobňovali správanie hrdinu, ktorý sa zastrelí kvôli nešťastnej láske. Odvtedy sociológovia poznajú termín Wertherov efekt. Pomenúva situáciu, keď jeden prípad samovraždy zničí celú komunitu ľudí, ktorá okolo neho je.