Je zábavné sledovať, ako si zákony šoubiznisu vždy nájdu cestičku a neúprosne zomelú na sivý priemer akýkoľvek ambiciózny projekt. Hoci v prípade Ghost in the Shell stál biznis aj na samom začiatku. Lenže japonský.
Komiks autora Masamuna Shirowa z roku 1989 za šesť rokov prerástol do celovečerného kresleného filmu v réžii Mamoru Oshiia, neskôr aj do jeho pokračovania, troch televíznych seriálov a štyroch videohier. Najmä Oshiiov film prispel k celosvetovej obľube a azda i ku kultovému statusu.
Kyberpunk na japonský spôsob ťaží rovnako z anglosaských klasikov žánru, ako z orientálnych kultúr, folklóru i náboženstiev. Neodškriepiteľný je vplyv Philipa K. Dicka a hlboká ideová i emocionálna spriaznenosť s Blade Runnerom Ridleyho Scotta, rovnako ako nemalý nádych dráždivej telesnosti.
Pripojili sa aj Číňania
Keď v roku 2008 kúpil filmové práva Steven Spielberg pre svoje štúdiá DreamWorks, fanúšikovia zbystrili pozornosť. V súvislosti s projektom sa spomínali najrôznejší tvorcovia, no ich atraktívnosť postupne klesala. Pád sa zastavil až na mene Rupert Sanders. Americký režisér britského pôvodu debutoval pred piatimi rokmi rozporne prijatým fantastickým trilerom Snehulienka a lovec.