SME
Utorok, 25. január, 2022 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

Nech šije. Výstava ukáže, aká bola móda socializmu

Móde na Slovensku v rokoch 1945 až 1989 je venovaný najväčší tohtoročný projekt Slovenskej národnej galérie. Odhaliť systém tvorby a výroby módnych odevov v podmienkach reálneho socializmu umožní každému výstava Nech šije!, ktorú dnes otvárajú v bratislavskom sídle národnej galérie.

Snímka z výstavy Nech šije! Móda na Slovensku 1945 – 1989. (Zdroj: TASR)
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

BRATISLAVA. Návštevníkov čaká expozícia s desiatkami nákresov - skíc od módnych tvorcov, množstvo odevov vystavených na figurínach, rôzne topánky a doplnky, ale aj fotografie a titulné stránky časopisov Móda či Dievča.

Výstava situovaná na druhom poschodí Esterházyho paláca na Námestí Ľudovíta Štúra chce podľa SNG prekročiť „plytké brehy spomienkového optimizmu a zároveň búrať isté stereotypy“.

Predstavuje domácu odevnú produkciu – od masovej konfekčnej výroby, cez družstevne organizované podniky zamerané na zákazkovú módu, až po ateliérovú tvorbu odevných dizajnérov hlásiacich sa o slovo od začiatku 80. rokov 20. storočia.

Prináša doteraz často anonymných návrhárov a tvorcov, ukazuje módne médiá, ale aj módnu fotografiu známych i menej známych slovenských autorov.

„Prevedie návštevníka zabudnutým svetom pojazdných predajní odevov, výstavníckou subkultúrou obchodov a veľtrhov, rozsvieti catwalk s montérkovým, ale aj mondénnym defilé ‚pokrokovej‘ ženy,“ avizuje SNG výstavu, ktorú vytvorilo duo kurátoriek Viera Kleinová a Zuzana Šidlíková. Na výstave sú zastúpené aj zbierky módy a textilu Slovenského múzea dizajnu.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Záujemcovia o módu z čias socializmu môžu tiež siahnuť po knihe od spoluautorky výstavy a kurátorky zbierok Slovenského múzea dizajnu Zuzany Šidlíkovej „Stratená m(ÓDA)/Lost m(ODE) - Odevná kultúra na Slovensku v rokoch 1945 – 1989“. Prezentácia publikácie a zároveň kurátorský výklad sa na výstave Nech šije! uskutočnia 19. apríla o 17:00.

Šidlíková doteraz napísala knihy Móda na Slovensku v medzivojnovom období a Textilná tvorba a dizajn v 20. a 21. storočí, tiež je spoluautorkou knihy Móda na Slovensku, stručné dejiny odievania.

Výstava Nech šije!, Móda na Slovensku 1945 – 1989 je pre záujemcov v SNG prístupná do 20. augusta denne okrem pondelka od 10:00 do 18:00, vo štvrtok od 12:00 do 20:00. Vstup na výstavy SNG v Bratislave je voľný.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vojenský stan pred nemocnicou v Kežmarku, ktorý slúži na triáž pacientov a zdravotníckeho personálu.

Triáž znamená rozdeľovať pacientov podľa akútnosti ochorenia.


12 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Prečo sa debata o obrannej dohode tak zvrhla?


a 2 ďalší 10 h
Skryť Zatvoriť reklamu