SME
Pondelok, 14. jún, 2021 | Meniny má VasilKrížovkyKrížovky

Nech šije. Výstava ukáže, aká bola móda socializmu

Móde na Slovensku v rokoch 1945 až 1989 je venovaný najväčší tohtoročný projekt Slovenskej národnej galérie. Odhaliť systém tvorby a výroby módnych odevov v podmienkach reálneho socializmu umožní každému výstava Nech šije!, ktorú dnes otvárajú v bratislavskom sídle národnej galérie.

Snímka z výstavy Nech šije! Móda na Slovensku 1945 – 1989. (Zdroj: TASR)
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

BRATISLAVA. Návštevníkov čaká expozícia s desiatkami nákresov - skíc od módnych tvorcov, množstvo odevov vystavených na figurínach, rôzne topánky a doplnky, ale aj fotografie a titulné stránky časopisov Móda či Dievča.

Výstava situovaná na druhom poschodí Esterházyho paláca na Námestí Ľudovíta Štúra chce podľa SNG prekročiť „plytké brehy spomienkového optimizmu a zároveň búrať isté stereotypy“.

Predstavuje domácu odevnú produkciu – od masovej konfekčnej výroby, cez družstevne organizované podniky zamerané na zákazkovú módu, až po ateliérovú tvorbu odevných dizajnérov hlásiacich sa o slovo od začiatku 80. rokov 20. storočia.

Prináša doteraz často anonymných návrhárov a tvorcov, ukazuje módne médiá, ale aj módnu fotografiu známych i menej známych slovenských autorov.

„Prevedie návštevníka zabudnutým svetom pojazdných predajní odevov, výstavníckou subkultúrou obchodov a veľtrhov, rozsvieti catwalk s montérkovým, ale aj mondénnym defilé ‚pokrokovej‘ ženy,“ avizuje SNG výstavu, ktorú vytvorilo duo kurátoriek Viera Kleinová a Zuzana Šidlíková. Na výstave sú zastúpené aj zbierky módy a textilu Slovenského múzea dizajnu.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Záujemcovia o módu z čias socializmu môžu tiež siahnuť po knihe od spoluautorky výstavy a kurátorky zbierok Slovenského múzea dizajnu Zuzany Šidlíkovej „Stratená m(ÓDA)/Lost m(ODE) - Odevná kultúra na Slovensku v rokoch 1945 – 1989“. Prezentácia publikácie a zároveň kurátorský výklad sa na výstave Nech šije! uskutočnia 19. apríla o 17:00.

Šidlíková doteraz napísala knihy Móda na Slovensku v medzivojnovom období a Textilná tvorba a dizajn v 20. a 21. storočí, tiež je spoluautorkou knihy Móda na Slovensku, stručné dejiny odievania.

Výstava Nech šije!, Móda na Slovensku 1945 – 1989 je pre záujemcov v SNG prístupná do 20. augusta denne okrem pondelka od 10:00 do 18:00, vo štvrtok od 12:00 do 20:00. Vstup na výstavy SNG v Bratislave je voľný.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Advokát Roman Kvasnica.

Súd pôvodne uprednostnil úvahy pred riadnymi dôkazmi.


5 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Prečo je správne podať vakcíny aj deťom.


a 2 ďalší 2 h