Popri nedávnej premiére Triptychu Giaccoma Pucciniho s prevažne domácimi tvorcami je toto premiérované dielo vskutku medzinárodné: Opera SND ho pripravila v spolupráci s Flámskou národnou operou v Antverpách a Gente a Národným divadlom v Mannheime.
Aj tvorcovia sú medzinárodní, hoci režisér, Nemec Peter Konwitschny je už po niekoľkých produkciách v SND takmer „domáci“. Český dirigent Robert Jindra (bude sa striedať za dirigentským pultom s Dušanom Štefánkom) zato prichádza na túto scénu po prvý raz, okrem koncertu vtedy jubilujúceho speváka Petra Mikuláša. Autorom scény a kostýmov je Johannes Leiacker.
Halévyho Židovka sa do národného divadla vracia po vyše 50 rokoch. Bettina Bartzová, koncepčná a dramaturgická asistentka Konwitschného, sa k zaradeniu tohto diela vyjadrila, že je súčasťou ich snahy rozširovať repertoár európskych divadiel aj o iné, než je tých asi päť najhranejších opier.

O nenávisti. A nielen tej náboženskej
Uznávaný režisér Konwitschny podotkol, že mal veľa spolubojovníkov (najmä Hitlera a Stalina), ktorí mu pomohli, aby dielo nebolo vôbec zastarané, ale naopak aktuálne. Aj Jindra podotkol, že Židovka, bohužiaľ, ešte nikdy nebola aktuálnejšia. „Stačilo mi v zásade robiť len to, čo Halévy napísal, interpretovať to, nemusel som si nič vymýšľať,“ povedal režisér a dodal, že opera sa nezaoberá len konkrétnou náboženskou intoleranciou, ale aj širšou nenávisťou k „iným“, hľadaním obetných baránkov a túžbou po pomste.