V čase, keď sa diváci rozhodli prejaviť svoju dôveru voči slovenskému filmu a začali naň chodiť viac ako kedykoľvek predtým, vyhlásila Slovenská filmová a televízna akadémia národné ceny Slnko v sieti. Táto cena vznikla ako bienále, pretože ešte nedávno bolo zvykom, že za rok vzniknú dva filmy a teda by ani nemala aké nominovať, keby ju odovzdávala každý rok.
Ale forma našej kinematografie sa zlepšuje a tak sa už Slnko v sieti môže vyhlasovať každý rok. Vlani v hlavnej kategórii bodovala Eva Nová. Tento rok získal najviac cien film Masaryk - 8 - ale víťaz v hlavnej kategórii je iný:
Najlepší film: Učiteľka
Film roka nakrútil Jan Hřebejk. Nakrútil ho so slovenským štábom a slovenskými hercami a ťažil z toho, že naše štáty mali spoločnú históriu. Ťažil tiež z toho, že tá spoločná história pripomínala absurdnú drámu, trpkú komédiu a zároveň psychologický triler. Bola to veľká príležitosť pre Zuzanu Maurery, ktorá v ňom hrá ťažko čitateľnú ženu, ktorá psychologickými a manipulačnými hrami ovláda svoje okolie. Nemá žiadne zábrany, aby sa jej obeťami stali aj deti. Bolo len málo ľudí, ktorí sa jej dokázali postaviť.
Keď si cenu Slnko v sieti preberala jedna z producentiek Zuzana Mistríková, vyzvala politikov, aby nezneužívali verejnoprávne médiá na posilnenie svojej moci.
Najlepšia réžia: Tomáš Weinreb, Petr Kazda, Ja Olga Hepnarová
Českých režisérov zaujímala negatívna postava, osobnosť vraha. Bolo to pre nich také príťažlivé, že nakrútili film o poslednej žene v Československu, ktorá bola odsúdená na trest smrti. Bez veľkej exhibície, zato s veľkou opatrnosťou a presnosťou sa dopracovali k momentu, keď sa bezmocnosť a dezilúzia mladej ženy zo svojho života zmenila na deštrukčnú silu.
Najlepšia herečka v hlavnej úlohe: Zuzana Maurery, Učiteľka
Sladká, milá, zákerná, rozzúrená. Zuzana Maurery vytvorila výbornú kompozíciu učiteľky, ktorá ovláda svojich žiakov aj ich rodičov, aby si uľahčila život. Vo filme Jana Hřebejka Učiteľka zároveň zosobňuje chorú morálku socialistického človeka. Zaslúžene za to získala aj cenu pre najlepšiu herečku na festivale v Karlových Varoch.

Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe: Zuzana Kronerová, Červený kapitán
"Som trochu v šoku, práve som dohrala predstavenie Elektra, povedala Zuzana Kronerová, ktorá hrala v trileri nakrútenom podľa Dominika Dána. Dostala síce postavu s tragickým koncom, ale tešila sa, že je to konečne film, ktorý je majoritnou slovenskou produkciou. Doteraz si ju vyberali najmä českí režiséri, ktorí si bez jej skvelého herectva nevedia svoje filmy predstaviť. Príkladom Je Bohdan Sláma alebo Alice Nellis.
Najlepší herec v hlavnej úlohe: Karel Roden, Masaryk
Raz na československom veľvyslanectve v Londýne, raz na psychiatrii v Spojených štátoch. Karel Roden hral vo filme Masaryk diplomata Jana Masaryka, ktorý sa urputne snažil zachrániť Československo pred fašistickou okupáciou a vnútorne nesmierne trpel, keď sa mu to nepodarilo. Bol to skvelý výkon. Vďaka nemu je Masaryk komplexný historický príbeh aj intímny portrét človeka.
Najlepší herec vo vedľajšej úlohe: Oldřich Kaiser, Masaryk
Oldřich Kaiser je prvý, kto získal cenu Slnko v sieti za vedľajšiu mužskú úlohu. Doteraz sa neodovzdávala. Dostal ju zaslúžene, v role prezidenta Edvarda Beneša, skúseného diplomata, je výborný. Má za to aj Českého leva.
Najlepší scenár: Petr Jarchovský, Učiteľka
Zneužívanie postavenia sa nedeje len v školskom prostredí a nedialo sa len za socializmu. Deje sa všade aj dnes, hovorí scenárista Petr Jarchovský, ktorý dostal cenu Slnko v sieti za film Učiteľka. Film nakrútil jeho tradičný partner Jan Hřebejk. Cenu za scenár prišiel odovzdať Dušan Dušek, ktorý povedal, že jemu pri písaní pomáhalo, že vyštudoval chémiu.

Najlepšia kamera: Martin Štrba, Masaryk
Pred vyhlásením výsledkov mal film Masaryk 13 nominácií na Slnko v sieti. Jednu z nich získal kameraman Martin Štrba. Už niekoľko rokov veľká osobnosť slovenského filmu. Sedia mu komorné príbehy, aj trochu akčnejšie, ako bol príbeh o československom diplomatovi v Londýne.
Najlepší strih: Marek Opatrný, Masaryk
Masaryk bol po všetkých remeselných stránkach ambicióznym projektom. Marek Opatrný v nich skladal niekoľko svetov naraz. Svet diplomacie a úprimnej zlosti, Anglicko so Spojenými štátmi a Československom, vysokú politiku so psychiatriou.
Najlepšia filmová hudba: Michal Novinski, Učiteľka
"Bol som presvedčený, že ma cena minie, moja hudba sa rozsahom ani formou nedá porovnať s hudbou z Masaryka," povedal Michal Novinski, držiteľ Slnka v sieti za film Učiteľka. Hoci mal skromný prejav, je skúseným tvorcom, s ktorým radi spolupracujú Česi aj Slováci.
Najlepší filmový zvuk:
Viktor Ekrt, Pavel Rejholec, Masaryk ex aequo Lukáš Kasprzyk, Richard Müller: Nespoznaný
Táto kategória má dvoch víťazov. Cenu má aj dokument režiséra Mira Rema. Ten je reflexiou sveta slovenského šoubiznisu - a zároveň portrétom Richarda Müllera, ktorý je ním evidentne poznačený.

Najlepšie kostýmy: Katarína Štrbová Bieliková, Masaryk
Katarína Štrbová Bieliková ma za Masaryka už aj Slnko v sieti. Musela nachystať veľa oblekov z obdobia pred druhou svetovou vojnou, pretože hrdinami filmy sú najmä muži, ktorí rozhodovali o našich dejinách.
Štrbová Bieliková sa teší z ceny, ktorá získala pomenovanie podľa filmu Štefana Uhra Slnko v sieti. Jej otec Marián Bielik v ňom hral hlavnú úlohu.
Najlepšie masky: Lukáš Král, Masaryk
Práca Lukáša Krála sa dotkla najmä Karla Rodena, ktorý v úlohe diplomata Jana Masaryka vyzeral dosť zničene. Král pri preberaní ceny povedal, že ho teší, ako sa česká a slovenská kinematografia spájajú.
Najlepší architekt - scénograf: Milan Býček, Masaryk
Akadémia rozhodla, že najlepšiu scénu mal navrhnutý film Masaryk. Jej autorom bol Milan Býček. Masaryk bol náročnou produkciou, okrem množstva interiérov mal aj množstvo exteriérov, veď je to medzinárodný príbeh.
Najlepší dokumentárny film: Para nad riekou
Režiséri Robert Kirchhoff a jeho český kolega Filip Remunda spojili sily a vytvorili najlepší dokument roka. Para nad riekou je mozaikovým portrétom niekoľkých muzikantov, ktorí za socializmu emigrovali a nie všetci dosiahli status, o akom snívali. Boli medzi nimi špičkoví džezmeni Ľubomír Tamaškovič alebo Laco Déczi. Vo filme sa spojila Kirchhoffova dokumentárna etika s trochu uvoľnenejším prístupom Remundu.
Divácka cena pre najobľúbenejší film: Učiteľka
Diváci si vybrali Učiteľku. Iste bolo medzi nimi veľa takých, čo chodili do školy počas socializmu a možno zažili podobnú učiteľku ruštiny - a neskôr možno aj etiky, akú v tomto filme hrala Zuzana Maurery. Producentka Ľuba Orechovská povedala, že film o zneužívaní moci sa dostal aj do filmových klubov v Austrálii, Hongkongu, Severnej aj Južnej Amerike.
Cena za celoživotný prínos: Rudolf Urc, režisér a dramaturg
Rudolf Urc, ktorý vychoval množstvo animátorov, urobil nesmierne veľa - aj neviditeľnej - roboty pre slovenský film. Poprosil divákov, aby mu držali palce. Pretože preň chce pracovať aj naďalej.