SME

Fredrik Backman: Medzi futbalom a Hrou o tróny nie je v princípe rozdiel

Niekedy sa až hanbíte, že sa smejete na nešťastí druhých. Ale potom si uvedomíte, že mýliť sa je ľudské.

Fredrik Backman. (Zdroj: Archív)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

A podobne ufrflaných ľudí, ako je Ove, extravagantných babičiek, akou je Elsina stará mama, či poriadkumilovných a neodbytných ženičiek ako Britt-Marie, poznáte aj vy. Fredrik Backman totiž hovorí o vašich susedoch s humorom. A s láskou dobrého rozprávača. Jeho zatiaľ posledný román Tu žila Britt-Marie nás zavedie do bizarnej dedinky, kde sa kormidelníckej úlohy miestneho futbalového klubu ujme Britt-Marie, žena, ktorá futbal nenávidí.

Protagonistami vašich troch knižiek sú starší ľudia, ufrflaný Ove, stará mama aj Britt-Marie. Čím vás fascinuje práve takýto vek? Sú ľudia na sklonku svojho aktívneho života čímsi špecifickí?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Starí ľudia sú pre príbeh rovnako zaujímaví ako deti. V mojich troch knihách sa práve tieto dve generácie na štarte a sklonku života stretávajú preto, že majú svoje také rozdielne svety a pohľady na dianie okolo nás, že je to nakoniec smiešne. Vlastne naopak, náš každodenný „vážny“ svet ich očami vyzerá smiešny. Deti sa pozerajú na svet so zvedavosťou a objavujú ho nanovo. A neboja sa hovoriť, že kráľ je nahý. Starší zasa vedia, že aj tak tu už všetko bolo a už sa nestarajú o to, aby boli konvenční. Už chcú byť sami sebou a hovoriť, čo si myslia. A to je prostredie ako stvorené na komédiu, v ktorej sa smejeme sami sebe.

Britt-Marie pôsobí temer ako autistka uzavretá vo svojom svete poriadku a pravidelnosti. Odrazu musí prekonať obrovské psychické prekážky: musí začať v 63 rokoch nový život. Kto alebo čo bolo pre vás inšpiráciou?

Keď chcete mať kvalitný pomarančový džús, máte v ňom šťavu z mnohých pomarančov. Keď píšete charakter postavy do knihy, nie ste inšpirovaní len jedným človekom, ale možno aj tridsiatkou ľudí, z ktorých vyžmýkate esenciu. Britt-Marie je spojením viacerých osôb, má typické črty, ktoré vznikli zošitím rôznych vlastností rôznych ľudí, ako som ich vypozoroval. Pritom je to príbeh, ktorý sa stáva okolo nás denne: žena prichádza v istom veku o stereotypný model života, o istotu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Opustí ju muž a odrazu sa musí zmeniť, lebo sa zmenil svet okolo nej, ktorý fungoval roky. A ona sa vydáva na cestu. Isto, vo veku 63 rokov je to iné ako v prípade Kerouaca a jeho románu Na ceste. Ale na druhej strane: vydať sa na cestu, zažiť dobrodružstvo, prečo by to mal zažiť len 23-ročný muž?

Akurát že príbeh ženy, ktorá hľadá samu seba a nový zmysel života, je v 63 rokoch dramaticky iný. Má svoje stereotypy, predstavy a odrazu sa učí niečo nové. Nikdy nemala dobrodružstvá, žila nudný život a odrazu sa musí postarať sama o seba. V 63 rokoch zažíva príbeh iniciačného rozprávania, objavovania sveta. Prirodzene, je to komické.

Vaše postavy sú zdanlivo obyčajní ľudia medzi obyčajnými ľuďmi. S chybami, ale aj extravagantnosťou. Nakoniec to vyzerá, že všetci máme nejaké chyby. Je to tak?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4W4Y na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu