SME

Uma Thurman uvidí východ Slovenska, bude posudzovať náš film v Cannes

Režiséra správa pobavila.

Uma Thurman už bola v hlavnej porote festivalu v Cannes, keď je predsedal Robert de Niro.Uma Thurman už bola v hlavnej porote festivalu v Cannes, keď je predsedal Robert de Niro. (Zdroj: SITA/AP)

CANNES, BRATISLAVA. Režisér György Kristóf bude o mesiac v Cannes. Bude prvý, kto dostane slovenský film na obrovské plátno pred tisícku svetových novinárov, pretože ho vybrali do prestížnej súťaže Un Certain Regard. A už aj vie, kto ho bude posudzovať. Uma Thurman. Americká herečka bude predsedníčkou poroty, oznámili práve organizátori.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Je to lepšie ako Pedro Almodóvar," komentoval s úsmevom György Kristóf. Španielsky režisér, filmový mysliteľ a predstaviteľ oslobodzujúceho umeleckého hnutia Movida, je predsedom v hlavnej súťaži. Keďže má rád extravaganciu, dá sa predpokladať, že upredností autora, čo búra limity a nebojí sa otvorených emócií.

SkryťVypnúť reklamu

Uma pôjde na cestu

Uma Thurman vo svojej kariére viackrát dokázala, že sa dá nahovoriť na každé filmové dobrodružstvo, v Cannes zažiarila najmä v Pulp Fiction, s ktorou Quentin Tarantino získal Zlatú palmu ešte v roku 1994. S európskou kinematografiou má možno menšie skúsenosti, ale o to viac ju môže filme OUT zaujať.

Prečítajte si tiež: Prelomil prekliatie slovenského filmu. György Kristóf nás dostal do centra diania Čítajte 

Bude to aburdná existenciálna dráma, písalo sa, keď bol film ešte v štádiu projektu, György Kristóf ju označuje aj za roadmovie. Priviedla ho k nej skúsenosť jeho rodiny. Pochádza z najvýchodnejšej časti Slovenska, kde sa mnohí ocitli bez práce - preto aj jeho hrdina Ágoston sa pokúsi začať nový život na cestách.

Na koprodukcii medzi Slovenskom, Maďarskom, Českom, Lotyšskom a Švajčiarskom pracoval Kristóf päť rokov. Vraví, že dvaja koproducenti medzitým spáchali samovraždu a pod veľkým tlakom bolo aj jeho manželstvo. O konečný výsledok sa postarala možno viac intuícia ako prax, hovorí, ale do Cannes pôjde s vierou, že film sa podaril.

SkryťVypnúť reklamu

V hlavných úlohách hrajú Sándor Terhes, Judit Bárdos a Éva Bandor.

Súťaží aj s tými najväčšími

Najväčší filmový festival na svete sa začne 17. mája, potrvá do 28. mája. Súťaž Un Certain Regard – Istý pohľad je v Cannes definovaná ako priestor pre režisérov, ktorým patrí budúcnosť. Kritici neraz na konci festivalu konštatujú, že v nej boli lepšie filmy ako v hlavnej súťaži, ktorú organizátori – občas protekčne – rezervujú pre najväčšie filmové hviezdy.

Načítavam video...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 282
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 382
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 204
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 245
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 870
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 372
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 553
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 096
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu