Z Hamburgu od našej spolupracovníčky Jany Sundermanovej
HAMBURG. „Woooou. Páááááni. Tak toto je dokonalé. Oddola až úplne nahor,“ ochkal užasnutý hudobník neworleanskej The Hot 8 Brass Band, keď vstúpil na pódium koncertnej sály Labskej filharmónie v Hamburgu.
„Aj vás tam hore vidím,“ upokojoval divákov v najvyšších radoch a išiel si pri tomto sympatickom geste dolámať krk.
Ani charizmatická Mariza, v súčasnosti asi najúspešnejšia speváčka portugalského štýlu fado, sa nevedela vynadívať na tú fascinujúcu zmes originálneho interiéru a nevtieravej sofistikovanosti. A na tých nasvietených divákov, ktorí sedeli celkom blízko.
Terasovitá architektúra Elbphilharmonie zabezpečuje, že ani jeden divák nie je od javiska vzdialený viac než tridsať metrov. A hoci tých tridsať metrov môže viesť viac vertikálne než horizontálne – sála má výšku dvadsaťpäť metrov - celé to vytvára komornejšiu atmosféru.
A to aj napriek tomu, že nás tam v javisku sedelo vyše 2000. Mariza sa však cítila trochu previnilo: „Prepáčte, že som vám neustále otočená chrbtom. Nezvyknem vystupovať na pódiach, kde sedia diváci z každej strany, aj za javiskom.“
Akustická dokonalosť
Áno, Elbi, ako tu volajú medzičasom familiárne Elbphilharmonie, je úžasná.
Dômyselná, grandiózna, spektakulárna. A pri akustike lietajú od odborníkov komplimenty typu akustická dokonalosť.
Elbphilharmonie malo pod palcom švajčiarske architektonické štúdio Herzog & De Meuron, ktorému sa podarilo prepojiť zdanlivo nespojiteľné prvky: napríklad futuristické ufo s podmorským koralom, antické divadlo so športovým štadiónom.
Pod akustickými kvalitami sály je podpísaný slávny japonský akustik Yasuhisa Toyota, do ktorého neskromného portfólia patrí napríklad opera v Sydney, parížska filharmónia či Koncertná hala Walta Disneyho v Los Angeles.
Jeho magická formula – hľadanie rovnováhy medzi nádherným dizajnom a dokonalou akustikou - nadchýna nielen Hamburčanov.
A kde sú lístky?
Ak sa vám marí, že The Hot 8 Brass Band boli pred pár rokmi v bratislavskom klube, nemýlite sa. To je trošku osud Elbi . Akoby ani nezáležalo na tom, kto tam vystupuje, obe sály sú vypredané po pár hodinách predpredaja.
Pre obyvateľov Hamburgu to môže byť frustrujúce. „Zaplatili sme to aj z našich daní a teraz si ani nemôžeme kúpiť lístky,“ smutne konštatovala moja hamburgská známa Irene, učiteľka na dôchodku.
O tom, za koľko sme naše dva lístky na Marizu na Ebayi vydražili my, taktne mlčím.


Hovorca Elbphilharmonie Tom R. Schulz tvrdí pre SME niečo iné: „Z tých 290 000 návštevníkov, ktorí nás od januárového otvorenia navštívili, boli väčšina Hamburčania. Fakt, že koncerty chce navštíviť oveľa viac ľudí z Hamburgu a okolia, než je naša kapacita, je dôkazom nadšenia a zvedavosti, ktorú Labská filharmónia vyvolala.“