CANNES. Aká napätá bola niekedy atmosféra na promenáde v Cannes, pocítil aj režisér György Kristóf, keď oslavoval premiéru filmu OUT - vôbec prvého slovenského filmu, ktorý sa tu dostal do súťaže.
Policajti sa vraj s nevôľou pozerali na to, ako pri tancovaní skákal a nechcel prestať a vzápätí sa dostali do konfliktu.
"Chápem, že bolo práve po Manchestri, ale toto prehnali," hovorí Kristóf, ktorý sa aj so zvukárom filmu a producentom ocitol na jednu noc v cele na miestnej záchytke.
Vedenie festivalu sa pred začiatkom obávalo, že najväčšie stretnutie filmárov na svete ohrozí americký prezident Donald Trump, že médiá sa budú viac zaoberať jeho výrokmi ako filmami v programe. Nestalo sa. Festival namiesto toho oficiálnym vyhlásením prejavil účasť na utrpení tých, ktorých zasiahol útok v anglickom meste.
Necelý rok po atentáte v Nice Francúzi zmobilizovali desaťtisíc policajtov, ktorí mali v Cannes ustrážiť bezpečnosť. Ich autá boli na ulici postavené tak natesno za sebou, že niekedy sa nedalo ani prejsť na druhú stranu. Paradoxne, výber filmov, ktoré festival tento rok v súťaži ponúkol, takmer vôbec neodrážal zmeny, akými Európa práve prechádza.

Z neonacistov mal byť škandál
Musel prísť až Fatih Akin, nemecký režisér tureckého pôvodu, s filmom Aus dem nichts. Z ničoho. "Žijeme vo vojne," hovoril.
"Pre mnohých je globalizácia veľmi veľký problém a potrvá ešte veľa rokov, kým ju spracujú."
Akin nerozpráva o tom, ako sa dnes z mladých ľudí stávajú teroristi v službách Islamského štátu, čo je dnes vo svetovej kinematografii pomerne rozšírené. V jeho filme sú teroristami neonacisti.