Prečo by mali zahraniční filmári spracovávať naše dejiny? Dokážu sa svojím okom pozrieť adekvátne na udalosti, ktoré nezažili a nemôžu celkom pochopiť?
Odpoveď, že im nemôžu porozumieť, je pravdivá len čiastočne. Má totiž viacero rovín.
Jednou z nich je, že aj zahraničný tvorca sa môže o problematiku úprimne zaujímať. A žasnúť nad odvahou českých a slovenských parašutistov, ktorí riskovali svoje životy, aby spáchali atentát na tretieho najsilnejšieho muža nemeckej ríše Reinharda Heydricha.

Presne takto sa ku téme postavil francúzsky spisovateľ Laurent Binet. Fascinovaný činom Jozefa Gabčíka a Jana Kubiša napísal knihu HHhH, ktorá najskôr dostala prestížnu Goncourtovu cenu a teraz aj filmovú podobu.
Za štyrmi H sa ukrývajú štyri slová v nemčine: Himmlers Hirn heisst Heydrich - Himmlerov mozog sa volá Heydrich. V období nacizmu to vraj bola často používaná veta o "najnebezpečnejšom mužovi ríše". Vo filme Muž so železným srdcom však nezaznie.
Pozor na historické chyby
Binet vo svojom texte otvorene priznáva, že je autor mladý a neskúsený. No do príbehu odvážnych mužov zapojil obdivuhodné, osobné pátranie po historických faktoch.
Rozhodol sa napísať príbeh nielen o atentátnikoch, ale aj o ich obeti, o „pražskom katovi“, aby čitateľ mohol vidieť veci viac v kontexte.
V adaptácii režiséra Cédrica Jimeneza je Binetov príbeh delený na predstavenie, zrod nacistického monštra a napokon na tréning Gabčíka a Kubiša, bezstarostne si kopajúcich do lopty na ihrisku škótskej základne.