SME
Nedeľa, 24. september, 2023 | Meniny má Ľuboš, Ľubor

Paul McCartney je mŕtvy, tvrdili. Bolo to silne prehnané

Meky Žbirka vie všetko, čo sa ho na oslavujúceho Beatle opýtate.

Paul McCartney má neuveriteľnú silu prekonať tragické udalosti, hovorí Meky Žbirka. (Zdroj: SITA/AAP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Svoju prezývku dostal Miro Žbirka po kanadských hokejistoch, ktorí kedysi prišli hrať do Bratislavy. McKinley, McCartney... Vymyslel mu ju kamarát z Gunduličovej ulice. Meky.

Aj jeho mama ju prijala, na zadnú stranu jednej fotky z detstva napísala: Mackie, a pridala dátum, kedy bola odfotená.

Je to prekvapivé, ale s Paulom McCartneym to nemá nič spoločné. Napriek tomu akoby predznamenala, čo Mekymu navždy zmení život.

Miro Žbirka je neoficiálnym historikom skupiny The Beatles, jedným z najväčších expertov na populárnu hudbu a ako sám hovorí, studnicou neužitočných znalostí. Zároveň ho možno v istom zmysle považovať aj za kolegu Paula McCartneyho, ktorý v nedeľu oslávi 75 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Beatles a Paul McCartney, to sú dve veci, v ktorých sa cítim kompetentný," hovorí Žbirka. A preto sme mu zavolali, aby nám nám porozprával aspoň pätnásť nezvyčajných vecí, ktoré o ňom vie.

1. Na akom mieste v rebríčku je Paul

Pýtať sa Mekyho Žbirku, koho má v Beatles najradšej, nie je tá správna otázka. Japonské turistky, ktoré sa v Londýne chodia pozerať na Abbey Road, mu hovoria: You look like John Lennon!

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Ja nie som Alain Delon, to si povedzme, ale v Londýne mám úspech, na ktorý by ani Laco Lučenič nemal," hovorí Žbirka.

„Celý život som sa viac podobal na Johna, ale ja som chcel vyzerať ako Paul. Paul bol nezničiteľný, nech ho kamera brala z akéhokoľvek uhla, vždy dobre vyzeral. Bol nesmierne fotogenický. Napokon, aj Ringo raz povedal, že nikdy nevidel takého fešáka, ako je Paul McCartney."

2. Čím zasiahol do života bratislavského chlapca

Predstavte si, že sedíte v kuchyni na Račianskej ulici, navodzuje atmosféru Meky. Tam sedával a hrával na gibsonku jeho brat Jason, takže zneli piesne Cliffa Richarda, Everly Brothers, Elvisa Presleyho.

„Mal som ich všetkých rád," prehodí Meky Žbirka. „Ale potom som zrazu z rádia počul The Beatles. A to na mňa zapôsobilo ako rana medzi oči. To bola revolúcia. Potvrdila to ich návšteva USA v roku 1964, ktoré za pár dní zvalcovali. Žiadny iný britský umelec to dovtedy nedokázal."

3. Aké miesto mal v hudobnej revolúcii Paul

„Pustite si album Please, Please Me," pokračuje Meky. „Tam sa na začiatku ozve: One, two, three, four! To bol Paul. Paul nás odpočítal do obdobia búrlivých zmien v sixties. Všetko sa zmenilo, nielen účesy. Boli sme zrazu v novej ére.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Paul zároveň odpočítal prudkú zmenu aj v mojom živote. Kamarát mi zrazu povedal: Meky, ty už nechodíš s nami hrávať futbal. A ja som mu odpovedal: Vieš čo, ešte si musím niečo pozrieť na gitare. A šiel som si zahrať Beatles."

4. V čom bol iný ako ostatní hudobníci

Nie vlasy, nie špicaté topánky, nie slušivé obleky. Špecialitou Beatles a Paula McCartneyho boli nápaditá hudba a nečakané akordy.

„V jeho tvorbe nebolo nič naučené, začali to byť zaujímavé harmónie. Až som sa niekedy čudoval: Toto je ešte stále tá istá pesnička? To tam patrí?" hovorí Meky Žbirka.

„Paul má množstvo prekvapivých skladieb, napríklad na druhej strane singla A Hard Day´s Night je pesnička Things We Said Today. To, ako sa tam prechádza z dur do mol a naopak, je krása. A toto mu vydržalo dodnes. Preto keď má novú platňu, synovi poviem: Idem to skontrolovať, lebo čo keby tam bolo niečo geniálne?"

5. Ako sa mu podarilo prežiť slávu v psychickom zdraví

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jadrová bomba Mark 15, aká sa stratila pri ostrove Tybee.

Čína a Rusko o svojich nehovoria.


21. sep
Španielsky režisér J.A. Bayona si pri svojom filme mohol pomôcť tým, že pasažieri sa pofotili.

Hráči rugby prežili v mrazivých Andách 72 dní.


5 h
Detská psychologička Simona Šimková (43) z Košíc. Je riaditeľkou centra pre deti so zdravotným znevýhodnením.

Nevzdali to s touto krajinou.


4 h
George Soros a Rudolf Chmel v roku 2010.

Viacerí sme sa stretli na princípe otvorenej spoločnosti ako fundamente.


Rudolf Chmel 21. sep
SkryťZatvoriť reklamu