Paríž 11. januára (TASR) - Francúzske štátne múzeá zaznamenali v roku 2001 pokles návštevnosti v porovnaní s predchádzajúcim rokom, zníženie príjmov zo vstupného a pripravujú sa na krízový rok 2002, informuje v dnešnom čísle denník Le Monde.
Pre veľké parížske múzeá bol minulý rok "hrozný", konštatuje denník. Návštevnosť sa znížila o 30 percent, klesol aj predaj pohľadníc a iného tovaru predávaných v múzeách, mnohé výstavy museli odložiť, alebo ich otvorenie bolo ohrozené, neistým sa stalo aj mecenášstvo. Jednou z príčin tohto javu sú aj teroristické útoky v amerických mestách 11. septembra minulého roku: v atmosfére psychózy mnohí turisti, najmä z USA a Japonska, odriekli cestu do Francúzska. Ďalšou príčinou spomenutého javu boli štrajky niektorých kategórií zamestnancov na jar a jeseň v štátnych múzeách.
Denník uvádza ako príklad Louvre, muzeálnu a turistickú vitrínu krajiny, do ktorého prichádza 75 percent zahraničných návštevníkov. Návštevnosť Louvru sa v roku 2001 znížila na 5,2 milióna ľudí, kým v predchádzajúcom roku si expozície múzea prišlo pozrieť 6,1 milióna turistov.
Ďalším príkladom a "turistickým barometrom" je zámok Versailles. Oproti roku 2000 v ňom minulý rok "chýbalo" 30 percent z 3,2 milióna návštevníkov. Je to výrazný pokles, povedal najvyšší predstaviteľ kultúrnej pamätihodnosti Hubert Astier.
Okrem terorizmu sa na poklese návštevnosti múzeí podpísali najmä štrajky, konštatovali viacerí riaditelia týchto kultúrnych ustanovizní v krajine. Štrajky vyplývali zo sociálnych konfliktov, súvisiacich s prechodom na 35-hodinový týždenný pracovný čas. Už spomenutý Louvre bol minulý rok dvakrát zatvorený, v marci až júli a októbri-novembri, pre štrajk 30 z 1800 zamestnancov.
Aj 33 veľkých alebo malých štátnych múzeí v Paríži a ďalších francúzskych mestách zaregistrovalo pokles návštevnosti: od 3,9 percenta v Múzeu stredoveku v Cluny do rekordného 31,2 percenta v Musée dďOrsay.
Za pokles návštevnosti 115 štátnych pamätihodností, akými sú napríklad Víťazný oblúk, zámok Chambord alebo Mont-Saint-Michel, na ktoré sa chodí ročne pozrieť deväť miliónov ľudí, sú zodpovedné tiež štrajky.
Štatisticky sa potvrdil rozdiel v návštevnosti múzeí a pamätihodností medzi Parížom a ďalším francúzskymi mestami: v mnohých veľkých mestských múzeách, v Lille, Lyone i Grenoble, sa návštevnosť neznížila. V nich sa neštrajkovalo.
Budúcnosť je pre veľké parížske múzeá bolestná: rozpočty na prevádzku sú obmedzené, kultúrna ponuka limitovaná. Náklady na poistenie sa po 11. septembri minulého roku dvojnásobne zvýšili. Tým sa predražili výstavy, akými napríklad mala byť expozícia "Matisse-Picasso" vo Veľkom paláci v septembri.
Veľké múzeá očakávajú aj v tomto roku straty - zvýši sa cena vstupného. V Louvre po prvýkrát nepripravia krátkodobéé výstavy v septembri až decembri. Znížujú sa aj príspevky z mecenášstva, zdôrazňuje Le Monde.